Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek w Starym Fordonie będzie kolejną wizytówką miasta [wizualizacje]

Marta Mikołajska
Rynek w Starym Fordonie od wielu lat jest miejscem licznych wydarzeń, m.in. kulturalnych. W najbliższej przyszłości sporo się tu zmieni. Ograniczony zostanie ruch samochodów. Pojawią się drewniane ławki, przypominające dawne lata, a także fordoński herb - biała róża na czerwonym tle.
Rynek w Starym Fordonie od wielu lat jest miejscem licznych wydarzeń, m.in. kulturalnych. W najbliższej przyszłości sporo się tu zmieni. Ograniczony zostanie ruch samochodów. Pojawią się drewniane ławki, przypominające dawne lata, a także fordoński herb - biała róża na czerwonym tle. UM Bydgoszczy
Miasto podpisało umowę z firmą Steinbudex na rewitalizację najważniejszego placu w Starym Fordonie. Inwestycja pochłonie ponad 7 milionów złotych. Do wcześniejszych planów wprowadzono istotny dodatek: herb Fordonu umieszczony w płycie rynku.

Jednym z zaproponowanych rozwiązań uzupełniających dotychczasową koncepcję rewitalizacji jest m.in. umieszczenie w płycie Rynku herbu – białej róży na czerwonym tle – który posiadał Fordon do 1973 r., kiedy to funkcjonował jako oddzielne miasto. Po rewitalizacji Rynek ma stać się wizytówką tej części Bydgoszczy.

Prace potrwają około dwa lata

- Dużo zieleni, nawierzchnie z kamiennej kostki, eleganckie oświetlenie, fontanna - to najważniejsze założenia opracowanej wcześniej koncepcji. Wybraliśmy ją w drodze konkursu i konsultowaliśmy z mieszkańcami. Prace budowlane potrwają około dwóch lat – zapowiada Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Jednocześnie  to aspekt niezmiernie ważny dla osób rozpoczynających poszukiwania nowego mieszkania. Która dzielnica zdobyła tytuł najbardziej bezpiecznej, a jakiej okolicy lepiej unikać po zapadnięciu zmroku? Z myślą o osobach planujących zakup domu bądź mieszkania serwis Otodom.pl przygotował zestawienie najbezpieczniejszych dzielnic w Bydgoszczy. Zobacz, gdzie zdaniem bydgoszczan jest najbezpieczniej.

Które dzielnice Bydgoszczy są - zdaniem mieszkańców - najbez...

Jak to będzie wyglądać?

Jak przypominają służby prasowe ratusza, dominującym materiałem posadzek będzie szara kostka granitowa. Różne odcienie i sposoby jej układania wyznaczą poszczególne strefy Rynku. Wokół lipowej alei, która ozdobi południową część placu, pojawi się ceramiczny bruk. Ławki i siedziska wykonane zostaną z drewna. Pomiędzy fontanną i wschodnią pierzeją pojawią się drzewa w dużych donicach. Dodatkowo, w sąsiedztwie wlotu ul. Sikorskiego, planowane jest zasadzenie klonu. W małych donicach betonowych sadzone będą begonie. Innym z istotnych elementów projektu jest ograniczenie na placu w Fordonie ruchu kołowego.

W czwartkowym spotkaniu w sprawie rewitalizacji uczestniczyli m.in. przedstawiciele miasta, Rady Osiedla Stary Fordon, Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu, Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta oraz przedstawiciele firmy, która wygrała przetarg na projekt i przebudowę Rynku.

Bydgoskie miejskie legendy. 10 historii nie do końca zmyślon...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera