– Tradycyjnie przed kolejną edycją Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego pytamy mieszkańców o opinie w konsultacjach społecznych – mówi zastępca prezydenta Michał Sztybel. – Co roku, dzięki tym sugestiom, wprowadzamy korekty w zasadach – dodaje. Opinie mieszkańców zbierane są do 13 marca. Formularz dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Bydgoszczy.
W ubiegłym roku w głosowaniu wzięło udział 21 126 bydgoszczan, oddając łącznie w czterech kategoriach ponad 71 tysięcy głosów. To wynik lepszy niż w 2021 r. Wtedy wyboru dokonało 18 139 głosujących, co przełożyło się na niespełna 50 000 wskazań. Nie wybierano wtedy mikroprojektów osiedlowych – te wprowadzono dopiero w poprzedniej edycji. W udostępnionej ankiecie można wypowiedzieć się na temat tego rozwiązania. Ponadto mieszkańcy pytani są m.in. o to, czy dane zgłaszającego projekt powinny być jawne i publikowane wraz z opisem zadania.
W 2019 i 2020 r. zainteresowanie BBO było większe. Głosowało wtedy odpowiednio ponad 24 tys. i blisko 22 tys. mieszkańców Bydgoszczy. Konsultacje społeczne oraz zmiany, które będą ich konsekwencją mają zachęcić bydgoszczan do większego zaangażowania w kolejnych edycjach.
– W ramach konsultacji w sprawie rozwoju BBO, zaplanowaliśmy kilka działań, które pozwolą lepiej poznać zdanie bydgoszczan na temat dotychczasowych zasad i wypracować ewentualne rozwiązania w nowej edycji programu. Odbędzie się również spotkanie i dyżur konsultacyjny w Młynach Rothera w dniu 27 lutego o godz. 16.30 – zapowiada miasto.
