Zobacz wideo: Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami w Bydgoszczy
- W związku z prowadzonymi pracami projektowymi dotyczącymi przebudowy ronda Jagiellonów, w tym dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, zwracamy się z prośbą o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i wyrażenie ich poprzez udzielenie odpowiedzi na pytania - tłumaczą koncepcję ankiety projektanci z bydgoskiej firmy BAK. Bo sami pracują nad koncepcją - przebudowy ronda Jagiellonów.
Wiesz, jak powinno wyglądać przejści epod rondem Jagiellonów w Bydgoszczy? Wypełnij ankietę
Proszą bydgoszczan, m.in. o to, by zaznaczyli dwie najważniejsze zmiany, którym powinno ulec rondo Jagiellonów spośród takich propozycji: powinno być bardziej dostępne dla pieszych, powinno umożliwić bezkolizyjny przejazd rowerem, powinno umożliwiać sprawniejszy przejazd samochodem, powinno być miejscem świadczenia większej ilości usług, więcej zieleni i miejsc odpoczynku, poprawa bezpieczeństwa. Projektanci zapowiadają, że skrupulatnie przeanalizują każdą opinię. A wypełniając ankietę można puścić wodze fantazji, bo jest miejsce na dowolne uwagi na temat ronda Jagiellonów.
- To moment na konstruktywną dyskusję wokół zmian w rejonie ronda, które jest ważnym węzłem komunikacyjnym mieście. Każdy głos jest dla nas tak samo ważny. Ważne jest też to, że bydgoszczanie chcą rozmawiać - w ciągu tygodnia wypełnili trzy tysiące ankiet, tysiąc osób odpowiedziało szeroko na pytanie otwarte - o uwagi o rondzie - mówi Łukasz Pieńczykowski, jeden z projektantów. - Analiza odpowiedzi pokaże, jakie są oczekiwania bydgoszczan odnośnie do samego ronda, ale da nam też szersze spojrzenie na potrzeby mieszkańców i ich realną gotowość na zmiany, np. w sposobie przemieszczania się w centrum miasta. Dowiemy się choćby tego, czy chcą częściowej rezygnacji z jazdy samochodem na rzecz komunikacji publicznej czy roweru.
Przebudowa ronda Jagiellonów w trzech wariatach plus bonus na już
- Blisko 50-letnie przejście podziemne pod rondem jest barierą niemal nie do przejścia dla osób z niepełnosprawnościami, ale i dla rodziców z wózkami dziecięcymi czy rowerzystów. Pogarsza się też jego stan techniczny.
- Prace związane z przebudową to wciąż pieśń przyszłości, może jedynie już nie tak odległej. Projektanci mają rok na opracowanie koncepcji w trzech wariantach. Pierwszy ma zakładać przystosowanie przejścia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury, drugi - stworzenie przejść naziemnych, a trzeci ma być pomysłem autorskim projektantów.
- Ankietę można wypełnić tutaj.
- Prace związane z rozbudową ruszą dopiero, gdy wybrana zostanie docelowa koncepcja. To, co może wydarzyć się niebawem to wprowadzenie tymczasowych rozwiązań ułatwiających osobom z ograniczeniami ruchowymi pokonanie ronda, ale za wcześnie, by mówić o szczegółach - mówi Łukasz Pieńczykowski.
