Zobacz wideo z drona: Budowa wiaduktu na Wojska Polskiego w Bydgoszczy

Przypomnijmy, w pierwszej połowie ubiegłego roku pod wiaduktami ustawionych zostało 8 podpór. Pozwoliły one wzmocnić konstrukcję i udostępnić ruch na wszystkich pasach jezdni (wykonywane wcześniej prace remontowe spowodowały zamknięcie po jednym pasie w każdą stronę). Z kolei jesienią ubiegłego roku ZDMiKP w Bydgoszczy podpisał umowę z firmą, która miała wykonać naprawy, dzięki którym konstrukcja na ulicy Fordońskiej ma funkcjonować w obecnym kształcie jeszcze przez kilka lat.
To może Cię zainteresować
- Najważniejsze, interwencyjne naprawy zostały zakończone. Obecnie są wykonywane drobniejsze prace naprawcze pod wiaduktami. Nie mają one wpływu na ruch i nie były pilne. Planujemy je zakończyć do wakacji - mówi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy.
Od wielu miesięcy na Wiaduktach Warszawskich obowiązują ograniczenia. Dopuszczalna prędkość została ograniczona do 30 km/h, a pojazdy ciężarowe mogą poruszać się wyłącznie prawy pasem ruchu (od strony chodnika). Pas lewy jest przeznaczony dla pojazdów o wadze nie przekraczającej 3,5 t. i szerokości 2,2 m. W celu zapewnienia przestrzegania tych ograniczeń, obiekt jest monitorowany. Jak długo będą obowiązywać?
- Wykonywane obecnie prace pod obiektami są połączone z analizą konstrukcji. Sprawdzamy różne elementy i na podstawie tych obserwacji mogą być podjęte decyzje co do obowiązywania ograniczeń w ruchu. Możliwe jest pozostawienie dotychczasowych ograniczeń lub zmniejszenie ich. Na razie nie da się tego jeszcze przesądzić - wyjaśnia Tomasz Okoński.
Rzecznik bydgoskich drogowców zapewnia też, że w tej chwili Wiadukty Warszawskie są bezpieczne dla kierowców.
W przyszłości, w miejscu obecnych wiaduktów ma powstać nowa konstrukcja. Jeszcze w tym roku ZDMiKP planuje rozpocząć prace koncepcyjno-analityczne (wstępne prace nad dokumentacją) związane z budową nowego obiektu. Rozbiórka Wiaduktów Warszawskich i budowa nowych obiektów planowana jest na lata 2026-2029.