Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remondis Bydgoszcz w wakacje zakończy prace modernizacyjne. Sprawdzamy postęp robót przy ul. Inwalidów

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Wideo
od 7 lat
Przy ulicy Inwalidów w Bydgoszczy trwa przebudowa zakładu spółki Remondis Bydgoszcz. Postępy widoczne są gołym okiem. Prace przebiegają zgodnie z planem i w wakacje inwestycja powinna być zakończona.

– Spółka prowadzi prace budowlane od sierpnia 2023 roku, właściwie nieprzerwanie. Wcześniej prowadziliśmy rozbiórki wszystkich dotychczasowych budynków. Obecnie jesteśmy na etapie zamykania ścian i dachów trzech hal: do biologicznego przetwarzania, magazynowania odpadów zielonych oraz do przetwarzania odpadów komunalnych zmieszanych – informuje „Express Bydgoski” Małgorzata Gotowska, członek zarządu Remondis Bydgoszcz.

Spółka planuje zakończyć inwestycję na przełomie lipca i sierpnia, a odbiory mają odbyć się we wrześniu. Koszt całej inwestycji to ponad 50 mln zł.Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia.

W ostatnich dniach grudnia 2023 roku została podpisana umowa, na mocy której na potrzeby projektu trafi 11 912 424,00 złotych dotacji oraz 27 795 656,00 złotych w formie pożyczki. Remondis aplikował o środki w ramach prowadzonego przez NFOŚiGW programu „Racjonalna gospodarka odpadami”. Inwestor przeznaczy także dodatkowe 14 mln złotych jako wkład własny.

Zakres inwestycji obejmuje przebudowę i hermetyzację instalacji komunalnej. Projekt zakłada budowę hali przygotowania wsadu, co spowoduje, że cały proces zagospodarowania odpadów przebiegał będzie w zamkniętych obiektach. Z punktu widzenia pobliskich mieszkańców najważniejszym pytaniem jest czy zniknie nieprzyjemnych zapach, na który uskarżali się przez wiele lat

Naszym zadaniem była pełna hermetyzacja procesu biologicznego i mechanicznego i wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów, które mogły się pojawić od czasu do czasu z naszej instalacji – tłumaczy Małgorzata Gotowska. Inwestycja dostosowana jest do dwóch ważnych dokumentów, w tym dyrektywy unijnej z 2018 roku, która dotyczy technologii przetwarzania odpadów komunalnych i zielonych.

– Drugą sprawą jest rozporządzenie, które zostało wprowadzone w Polsce dotyczące przetwarzania odpadów komunalnych zmieszanych. Ono zobowiązuje wszystkich przetwarzających, aby rozładunek, załadunek oraz przetwarzania odbywało się w środku w hali, co zostało u nas wykonane – przekazuje.

Po zakończeniu budowy nowych hal cały proces, od momentu wjazdu, będzie mógł odbywać się w zamkniętych pomieszczeniach. Na czas prowadzonych prac część odpadów komunalnych została przekierowana do innych instalacji. Odpady zielone wciąż przyjeżdżają do zakładu przy ul. Inwalidów, ale roboty zorganizowano w taki sposób, aby nie utrudniało to życia firmie i na placu budowy.

W marcu Remondis Bydgoszczy zaprosił do składania ofert wstępnych na dostawę i montaż (w tym uruchomienie) instalacji wentylacji i odpylania wraz z wykonaniem automatyki w halach do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Na przygotowanie wyceny przez oferentów spółka czeka do 12 kwietnia. Same roboty ujęte są w przyjętym terminie zakończenia całości inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera