Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratusz chce diagnozować potrzeby bydgoskich seniorów. Zamierza zlecić badania ich potrzeb!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Bydgoskie Centrum Seniora ma powstać w samym sercu miasta przy ul. Dworcowej 3. Tak wygląda na wizualizacji.
Bydgoskie Centrum Seniora ma powstać w samym sercu miasta przy ul. Dworcowej 3. Tak wygląda na wizualizacji. Wizualizacja Urząd Miasta Bydgoszczy
Przy ul. Dworcowej 3 powstanie Bydgoskie Centrum Seniora. Zanim to nastąpi, ratusz chce zdiagnozować potrzeby i potencjał bydgoskich seniorów. W tym celu w konkursie zostanie wyłoniony zespół badawczy złożony z profesjonalnych analityków społecznych.

Zobacz wideo: Wielkanoc 2021 - zasady obowiązujące w kościołach.

"Seniorze, jak umilić Tobie życie?" - to hasło przewodnie tej miejskiej diagnozy.

- Zadanie polegać będzie na opracowaniu metodyki, przeprowadzeniu badań i przygotowaniu diagnozy - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Jej ustalenia pozwolą precyzyjnie określić krótko i długofalowe cele w kształtowaniu miejskiej polityki senioralnej, tak, aby odpowiadała faktycznym potrzebom mieszkańców. Wnioski z ankiet stanowić będą także wytyczne dla wyborów działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe, a wspieranych finansowo przez miasto. Na oferty profesjonalnych analityków społecznych, którzy przeprowadzą diagnozę, czekamy do 14 kwietnia br.

Jak informuje ratusz, w ramach diagnozy wypowiedzieć będzie się mógł każdy bydgoski senior 60+. Ankieterzy zadbają dodatkowo, aby w opracowaniu uwzględnić głosy mieszkańców wszystkich osiedli. O rozpoczęciu diagnozy i dokładnych, bezpiecznych warunkach udziału w konsultacjach ratusz poinformuje po wyłonieniu zespołu badawczego, ale już dziś uczula seniorów, że w prowadzonej ankiecie nikt nie będzie pytał ich o żadne wrażliwe dane - takie jak dokładny adres zamieszkania, data urodzenia czy PESEL.

Prace remontowe przy ul. Dworcowej 3 jeszcze nie rozpoczęły się. Na razie niezbędne jest załatwienie wszystkich formalności i uzyskanie wymaganych pozwoleń, a to trochę trwa - mówi Karolina Kallas, koordynator Bydgoskiego Biura Seniora Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Diagnoza ma powstać w związku z planami miasta o utworzeniu Bydgoskiego Centrum Seniora przy ul. Dworcowej 3. Przestrzeń zostanie przystosowana do potrzeb osób starszych. W budżecie miasta na rok 2021 zabezpieczono na ten cel 2 mln zł. Koncepcja tego miejsca jest już gotowa. Pomieszczenia mają przejść gruntowny remont. Poza wymianą instalacji i odnowieniem wnętrza, wymieniona zostanie cała stolarka okienna i drzwiowa. Otwory drzwiowe zostaną powiększone, wyremontowany zostanie też balkon. Część ścian zostanie wyburzonych.

- Prace jeszcze nie rozpoczęły się. Na razie niezbędne jest załatwienie wszystkich formalności i uzyskanie wymaganych pozwoleń, a to trochę trwa. Trzeba też pamiętać, że pandemia sprawy nie ułatwia - mówi Karolina Kallas, koordynator Bydgoskiego Biura Seniora Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Posiadanie tej przestrzeni dedykowanej seniorom jest kluczowe i bardzo ważne.

W Bydgoskim Centrum Seniora będą mała kawiarnia, mobilne stanowisko do obsługi spraw urzędowych i nie tylko

Jak podkreśla ratusz, w tym miejscu będą mogły odbywać się wystawy, spotkania lub szkolenia i warsztaty. Sale nowego centrum udostępniane będą rotacyjnie zainteresowanym klubom seniora i organizacjom działającym na rzecz osób starszych.

Na parterze przy ul. Dworcowej 3 powstanie mała kawiarnia i mobilne stanowisko do obsługi spraw urzędowych. Ci, którzy postanowią spędzić w centrum więcej czasu, będą mieli do dyspozycji stanowisko bookcrossingowe, czyli miejsce, gdzie bezpłatnie wypożyczą książkę.

Do siedziby przy ul. Dworcowej 3 przeniesie się Bydgoskie Biuro Seniora, które zostanie zlokalizowane na piętrze. Na pierwszej kondygnacji znajdzie się też sala konferencyjna dla 50 osób oraz mniejsza salka szkoleniowa. Dostęp do tych przestrzeni będą miały także osoby z niepełnosprawnościami, bo w budynku zostanie zainstalowana winda.

Zdaniem Bożeny Sałacińskiej, przewodniczącej Rady Słuchaczy KUTW, takie miejsce jest potrzebne.

- W Bydgoszczy mamy 90 tys. seniorów. Cenne jest to, że budowanie takiej przestrzeni rozpoczyna się od zdiagnozowania potrzeb seniorów - mówi. - To krok w dobrym kierunku. Byłoby wspaniale, gdyby w tym miejscu takie osoby jak my, uzyskały pełną informację i porady na temat załatwiania różnych spraw lub podpowiedź, gdzie należy się zgłosić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo