https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pułkownik Kukliński trafi na Leśne?

Jarosław Jakubowski
Są pierwsze wnioski zespołu do spraw nazewnictwa przy bydgoskiej Radzie Miasta. Pułkownik Kukliński ma pojawić się na jednym ze skwerów.

Są pierwsze wnioski zespołu do spraw nazewnictwa przy bydgoskiej Radzie Miasta. Pułkownik Kukliński ma pojawić się na jednym ze skwerów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 45357" sub="Bydgoszcz znana jest w całej Polsce z przywiązania do „niepoprawnych politycznie” patronów. Dobrze widać to na osiedlu Kapuściska">Jak już informowaliśmy, powołany został zespół do spraw nazewnictwa w nowym składzie. Weszło do niego troje radnych (z PiS, PO i SLD), a także czuwający nad merytoryczną stroną nazewnictwa naukowcy: dr Małgorzata Jaracz z UKW oraz dr Marek Romaniuk, historyk z Archiwum Państwowego. Zespół nie wydaje decyzji, a jedynie opiniuje wnioski dotyczące zmian nazw, zanim trafią na sesję Rady Miasta.

Podczas pierwszego posiedzenia zespół rozpatrzył kilka petycji w sprawie nowych nazw. Najciekawsza dotyczy ustanowienia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego patronem któregoś z miejsc w Bydgoszczy. Autorem pomysłu był w 2004 roku, po śmierci pułkownika Kuklińskiego, poseł PiS Tomasz Markowski. Pułkownik zwany „pierwszym Polakiem w NATO” miał zastąpić Plan 6-letni w nazwie alei na Kapuściskach. Sprawę jednak odłożono. Teraz pomysł wrócił, choć w zmienionej postaci.

<!** reklama left>- Zdajemy sobie sprawę, że przemianowanie alei Planu 6-letniego wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Dlatego zaproponowałam, a zespół to przyjął, zmianę nazwy skweru na osiedlu Leśnym: z pułkownika Załuskiego na pułkownika Kuklińskiego. Dzięki temu koszty ograniczymy do minimum - mówi Ewa Starosta, przewodnicząca zespołu ds. nazewnictwa.

Pułkownik Zbigniew Załuski był oficerem Ludowego Wojska Polskiego, historykiem i pisarzem. Napisał m.in. książkę „Czterdziesty czwarty”, w której nieudzielenie pomocy powstaniu warszawskiemu przez Armię Czerwoną tłumaczy brakiem paliwa.

W sprawie zmiany nazwy ma się teraz wypowiedzieć Rada Osiedla Leśnego. Jej przewodniczący Ryszard Strzelecki usłyszał o niej od nas. - Jestem przeciwny! Skwer wybudowaliśmy czynem społecznym, a pułkownik Załuski jest nam bliski. Wolałbym, żeby mieszkańcy osiedla wypowiedzieli się w referendum - stwierdził przewodniczący.

Zespół do spraw nazewnictwa rozpatrzył też inne propozycje. Odrzucono wniosek Izby Lekarskiej nadania imienia Lady Sue Ryder ulicy Kamiennej. Prawdopodobnie Sue Ryder będzie patronką którejś z ulic wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego. Nie spotkała się z aprobatą petycja osoby prywatnej w sprawie ustanowienia Lecha Lutogniewskiego patronem którejś z nowych ulic. Zespół postanowił natomiast przeprowadzić wizję lokalną w sprawie wniosku Chrześcijańskiej Demokracji-Stronnictwa Pracy, które chce nadać skwerowi na Wzgórzu Dąbrowskiego nazwę „18 listopada 1956 roku”. Jest to data zniszczenia stojącej w tym miejscu zagłuszarki radiowej. Z kolei Światowy Związek Żołnierzy AK wniósł o nadanie imienia generała Aleksandra Krzyżanowskiego - „Wilka” skwerowi na Wyżynach, na którym kiedyś stał pomnik generała Świerczewskiego. Zespół jest jednak zdania, aby przemianować w ten sposób ulicę Armii Ludowej w Fordonie, przecinającą inne, „AK-owskie” ulice.

Wybrane dla Ciebie

PBŚ uhonorowała prof. Joannę Barłowską tytułem Doktora Honoris Causa

PBŚ uhonorowała prof. Joannę Barłowską tytułem Doktora Honoris Causa

Prezes Orlenu: Celem jest uruchomienie dwóch SMR-ów do 2035 roku

Prezes Orlenu: Celem jest uruchomienie dwóch SMR-ów do 2035 roku

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski