Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyda się też adrenalina w strzykawce

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
W ferworze przygotowań do wyjazdu osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia często zapominają o zabraniu ważnych dla nich leków.

<!** Image 2 align=none alt="Image 215691" sub="Lot samolotem może być dla niektórych dużym przeżyciem. Trzeba jednak pamiętać, że alkohol nie zawsze ukoi nasze nerwy
[Fot.: thinkstock]">

W ferworze przygotowań do wyjazdu osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia często zapominają o zabraniu ważnych dla nich leków.

O czym powinny pamiętać osoby chore przy kompletowaniu wakacyjnej apteczki?

- Trzeba przyznać, że rzeczywiście często chorzy ludzie wybierając się na wakacje zapominają o podstawowych rzeczach, jakimi są leki - przyznaje doktor Sławomir Czachowski, wojewódzki konsultant ds. medycyny rodzinnej. - Są przypadki, gdy może to się naprawdę źle skończyć. <!** reklama>

Mam na myśli sercowców, nadciśnieniowców, alergików, cukrzyków. Ci ostatni muszą mieć ze sobą zarówno leki obniżające poziom cukru we krwi, jak i podwyższające go. Astmatycy w lecie mogą mieć nasilone ataki, dlatego leki rozszerzające oskrzela, to konieczność. Negatywne skutki przebywania na plaży mogą odczuwać osoby cierpiące na migreny. Słońce i zmiana trybu życia nie musi, ale może wywołać ataki u epileptyków.

Duża grupa szczególnie zagrożonych na wypadki w trakcie urlopu, to osoby z nadcieśnieniem tętniczym. Nawet, jeśli przed wyjazdem ciśnienie mieli ustabilizowane, to muszą zabrać ze sobą leki, które wcześniej zażywali, bo trudno przewidzieć, jak będą się czuć w trakcie urlopu. Gdy ktoś leci samolotem, a ma zakrzepicę, trzeba zażyć dodatkowe leki (oczywiście, po konsultacji z lekarzem). Podczas lotu trzeba wstawać i - o ile jest to możliwe - chodzić i pić sporo wody (trzy litry dziennie w małych porcjach).

Niezbędnym, a godnym polecenia specyfikiem, który w wielu sytuacjach na urlopie może się przydać, przede wszystkim alergikom, jest adrenalina w strzykawkach (na receptę). Ten preparat jest pomocny po ukąszeniach komarów, w przypadku duszności, przy objawach wstrząsu anafilaktycznego.

Likwiduje m.in. ścisk krtani. Wyjeżdżając w tropiki nie można zapomnieć o lekach przeciwbólowych. Niestety, trudno zapobiec biegunkom. Trzeba unikać picia wody z kranu i lodu w kostkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!