Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pryszcze potrafią uprzykrzyć życie

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Jeśli młody człowiek ma cerę trądzikową, nie powinien się załamywać, tylko szukać pomocy u specjalistów. Domowe metody mogą nie tylko nie pomóc, ale często zaszkodzić.

Jeśli młody człowiek ma cerę trądzikową, nie powinien się załamywać, tylko szukać pomocy u specjalistów. Domowe metody mogą nie tylko nie pomóc, ale często zaszkodzić.

<!** Image 3 align=none alt="Image 181609" sub="Samodzielne wyciskanie pryszczy w domu może tylko zaszkodzić - lepiej zaufać spejalistom. Fot.: Grzegorz Olkowski">

- Jestem zaniepokojona moją 15-letnią córką. Od pewnego czasu rzeczywiście cera jej się pogorszyła. Ma chyba trądzik. Bez przerwy coś majstruje przy twarzy i jest coraz gorzej. Mówi, że nie może na siebie patrzeć w lustrze. Chodzi załamana, by poprawić sobie humor je dużo słodyczy, a to jeszcze gorzej działa na skórę. Co robić? - zastanawia się Anna z Torunia, mama Karoliny, która przyznaje, że w wieku córki miała podobne kłopoty.

Różny skutek

W gabinetach i salonach kosmetycznych w Bydgoszczy i Toruniu przyznają, że stosunkowo rzadko odwiedzają je nastolatkowie. Jak już, to przy okazji wielkiego wyjścia, np. na studniówkę. Na co dzień w tym wieku młodzież stara się radzić sobie sama. Z różnym skutkiem.

<!** reklama>

- Dla młodych ludzi miałabym kilka podstawowych rad - mówi Kinga Lewandowska, kosmetolog w Klinice Urody „La Belle” w Bydgoszczy. - Pielęgnacja w domu jest bardzo ważna i potrzebna, ale trzeba to robić umiejętnie. Nigdy nie można pryszczy wyciskać samemu. Po domowym oczyszczaniu zostają zwykle ślady, rozszerzone pory. Nie należy też przemywać pryszczy preparatami ze spirytusem, bo one tylko wysuszają skórę. W naszej klinice polecamy przede wszystkim dobre profesjonalne oczyszczanie, ale nie każda skóra od razu się do tego nadaje. Przy trądziku grudkowo-krostkowym należy ją najpierw wyciszyć. Trzeba pamiętać, że trądzik wywołują bakterie bytujące na skórze.

Jak dodaje Kinga Lewandowska, młodzież ma zwykle problemy ze skórą łojotokową, dlatego na dzień zalecane są preparaty matujące i zapobiegające świeceniu, a na wieczór normalizujące wydzielanie gruczołów łojowych. Istotna jest systematyczność, szczególnie przy codziennym oczyszczaniu skóry - nie mydłem, bo przesusza, a żelem do mycia twarzy. Potem należy zastosować tonik. Dobre są płyny micelarne, które zastępują mleczko i tonik. Doskonale radzą sobie z demakijażem. Raz tygodniu warto skórę złuszczać peelingiem. Przy cerze trądzikowej wskazany jest peeling enzymatyczny, łagodniejszy i pozbawiony grudek. Przy w miarę normalnej - drobnoziarnisty. Po peelingu warto zastosować maseczkę z glinki zielonej, najlepszą dla młodej cery. Z zabiegów w gabinecie kosmetycznym można polecić, o ile nie ma trądziku, oxybrazję, która rozjaśnia cerę, peeling kawitacyjny i maski algowe.

Stan zapalny

Trądzik jest bardzo rozpowszechnioną chorobą skóry w młodym wieku. To choroba, która powoduje zmiany skórne w postaci powszechnie znanych pryszczy. Jest to spowodowane nadmiernym wydzielaniem sebum - oleistej substancji, zatykającej pory - przez gruczoły łojowe. Zmiany występują najczęściej na twarzy, plecach, klatce piersiowej, ramionach. Trądzik dotyczy niemal 100 proc. osób w wieku 12-20 lat. Z obserwacji lekarzy dermatologów wynika, że w pewnych okresach życia u każdego z nas pojawia się mniejsza lub większa liczba charakterystycznych dla trądziku zmian. Przyczyny trądziku to przede wszystkim nadmierny łojotok (lokalizacja gruczołów łojowych to nos, czoło, broda, policzki). Sam łojotok nie powoduje jednak trądziku. Musi nastąpić stan zapalny. Na skutek utrudnionego opróżniania się gruczołu łojowego dochodzi do rozszerzenia się przewodów wprowadzających i powstania w pierwszym etapie zaskórników zamkniętych (tzw. białe główki). W drugim etapie, dalszemu rozszerzaniu się ujść przewodów wprowadzających towarzyszy utlenianie tłuszczów - składników sebum. Widocznym na skórze efektem tych zjawisk jest pojawienie się zaskórników otwartych (tzw. czarne główki).

Zaburzenia hormonalne mają bardzo duży wpływ - szczególnie u kobiet - na powstawanie i przebieg trądziku. Największy negatywny wpływ na stan trądziku mają androgeny. Zwiększoną aktywność androgenów obserwujemy w okresie dojrzewania. Androgeny stymulują rozrost gruczołów łojowych, produkcję łoju. Tło genetyczne trądziku nie zostało do końca poznane. Dziedziczona jest szczególnie skłonność do ciężkich postaci trądziku. Bardzo często sytuacje stresowe zaostrzają przebieg choroby. Promieniowanie ultrafioletowe u 20 proc. osób zaostrza trądzik, Również po zjedzeniu pewnych pokarmów trądzik ulega nasileniu. Te pokarmy to, m.in., mleko i słodycze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!