Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd bierze się trądzik? Jak z nim skutecznie walczyć? Odpowiada kosmetolog Magdalena Rucińska

Strona Kobiet
Stres, czynniki genetyczne i środowiskowe, nadmierna ekspozycja na słońce czy wydzielanie sebum - przyczyn jest wiele. Trądzik to zwykle przypadłość dzieci i młodzieży, ale rzeczywiście coraz częściej pojawia się u osób po 25. roku życia. W sumie dotyka około 80 procent ludzi!
Stres, czynniki genetyczne i środowiskowe, nadmierna ekspozycja na słońce czy wydzielanie sebum - przyczyn jest wiele. Trądzik to zwykle przypadłość dzieci i młodzieży, ale rzeczywiście coraz częściej pojawia się u osób po 25. roku życia. W sumie dotyka około 80 procent ludzi!
Nieleczony trądzik może doprowadzić do szeregu komplikacji i zostawić bardzo poważne blizny - mówi Magdalena Rucińska, kosmetolog i specjalista medycyny estetycznej.

Rozmawiamy z Magdaleną Rucińską, kosmetologiem i specjalistą medycyny estetycznej

Trądzik, wbrew pozorom, dotyka nie tylko nastolatki. Skąd taki problem u dorosłych?
Stres, czynniki genetyczne i środowiskowe, nadmierna ekspozycja na słońce czy wydzielanie sebum - przyczyn jest wiele. Trądzik to zwykle przypadłość dzieci i młodzieży, ale rzeczywiście coraz częściej pojawia się u osób po 25. roku życia. W sumie dotyka około 80 procent ludzi! To duży problem. Trądzik wciąż jest chorobą bardzo wstydliwą, a przy tym znacząco i w nieprzyjemny sposób wpływającą na nasze samopoczucie, pewność siebie, interakcje z otoczeniem, a nawet karierę. Wśród moich pacjentek są na przykład kobiety zajmujące wysokie stanowiska, właścicielki firm, menedżerki. Wszystkie chcą wyglądać i czuć się dobrze na spotkaniach, podczas rozmów z klientami. Trudno jednak o poczucie pewności z trądzikiem na twarzy, szczególnie gdy jest to jego ostra forma.

Stres, czynniki genetyczne i środowiskowe, nadmierna ekspozycja na słońce czy wydzielanie sebum - przyczyn jest wiele. Trądzik to zwykle przypadłość dzieci i młodzieży, ale rzeczywiście coraz częściej pojawia się u osób po 25. roku życia. W sumie dotyka około 80 procent ludzi!

Jak w takim razie walczyć z tą ciężką przypadłością?
Najczęściej pacjentom proponuje się leczenie farmakologiczne albo manualne. Wśród środków farmakologicznych bardzo skuteczna jest izotretynoina, pochodna witaminy A, która pozwala zmniejszyć aktywność gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie, silnie złuszcza. To mocny lek, bardzo obciążający dla naszego układu pokarmowego. Nie każdy może go brać i nie każdy po prostu chce. Jak wszystkie leki, ma pewne skutki uboczne. Czasami trzeba więc szukać innych sposobów.

Na przykład korzystać z metod manualnych?
Niektórzy dermatolodzy uważają metody manualne za przeżytek albo nieefektywne narzędzie. Niesłusznie. W przypadku oczyszczania manualnego bardzo wiele zależy od techniki i doświadczenia. Przez lata wypracowałam i udoskonaliłam autorską metodę, która przynosi bardzo dobre efekty - a w walce z jakąkolwiek chorobą to właśnie efekty, ten rezultat końcowy, jest najlepszym miernikiem. Na czym polega moja metoda? Zaczynam od nałożenia kremu z lidokainą, żeby znieczulić pacjenta i zapewnić mu jak największy komfort. Krem pozwala także rozpulchnić skórę. Następnie bardzo dokładnie usuwam wszystko to, co jest niepotrzebne - kaszaki, prosaki, łój czopujący gruczoły. Na koniec oczyszczam skórę kwasem, który domyka ujścia gruczołów. Zabieg jest powtarzalny, można go wykonywać w seriach lub pojedynczo, w zależności od potrzeb skóry.

Warto skonsultować się ze specjalistą z dziedziny dermatologii i kosmetologii, żeby zadbać nie tylko o piękną skórę, ale też o nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Czy po zabiegu trzeba jakoś specjalnie dbać o skórę?
Tak, pacjenci dostają specjalne kremy i toniki, które pomagają skórze szybko oraz we właściwy sposób się zregenerować. Konieczne jest unikanie silnego wiatru, mrozu i - przede wszystkim - słońca, dlatego zabiegów nie wykonujemy latem. Wystawienie skóry na działanie promieni UV mogłoby w tej sytuacji doprowadzić do przebarwień, a przecież nie o to chodzi, żeby pozbywając się trądziku, zyskać inny problem. Zabieg najlepiej przeprowadzić na przykład w czwartek albo piątek, żeby mieć weekend na odpoczynek. Po oczyszczaniu skóra będzie się wyraźnie łuszczyć, najbardziej właśnie w tych trzech pierwszych dniach. Wówczas nie używamy żadnych kosmetyków kolorujących. Czwartego dnia możemy już sobie pozwolić na delikatny makijaż.

Oczyszczanie sprawdzi się przy każdym rodzaju trądziku? I w każdym wieku?
Rodzajów trądziku jest wiele - od zaskórnikowego, przez grudkowo-krostkowy, po ropny. Oczyszczanie manualne sprawdzi się przy każdym z nich. Także przy trądziku młodzieńczym. Na początku mówiłyśmy o tym, jak zmiany skórne wpływają na życie dorosłych - równie duży, jeżeli nie większy i bardziej destrukcyjny wpływ mają na dzieci. Odbierają im pewność siebie, utrudniają kontakty z rówieśnikami, potrafią być przyczyną niskiej samooceny. Czasami rodzice ignorują problem dziecka, mówiąc mu, że „w końcu trądzik sam przejdzie” albo „to normalne w twoim wieku”. Tymczasem nieleczone choroby skórne mogą prowadzić do szeregu komplikacji i zostawić bardzo poważne blizny. Warto skonsultować się ze specjalistą z dziedziny dermatologii i kosmetologii, żeby zadbać nie tylko o piękną skórę, ale też o nasze zdrowie oraz samopoczucie.

MAGDALENA RUCIŃSKA

Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, specjalista medycyny estetycznej, zajmuje się m.in. leczeniem trądziku i usuwaniem blizn, prowadzi gabinet odnowy skóry na ul. Sierocej 21/5u w Bydgoszczy, tel. 601 999 206.

MAGDALENA RUCIŃSKAKosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, specjalista medycyny estetycznej, zajmuje się m.in. leczeniem trądziku i usuwaniem blizn,
MAGDALENA RUCIŃSKA
Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem, specjalista medycyny estetycznej, zajmuje się m.in. leczeniem trądziku i usuwaniem blizn, prowadzi gabinet odnowy skóry w Bydgoszczy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera