Zobacz wideo: Otwarcie Centrum Obsługi Gotówki Poczty Polskiej w Bydgoszczy

– Prace Zespołu ds. weryfikacji złożonego z pracowników wydziałów, biur i jednostek Miasta Bydgoszczy polegały na sprawdzeniu wszystkich projektów pod względem formalnym i merytorycznym, m.in. czy projekt jest zgodny z zasadami określonymi w zarządzeniu Prezydenta Miasta dotyczącego zasad programu BBO – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.
Dodatkowo sprawdzano czy projekty nie naruszają przepisów prawa, są zgodne z technicznymi i technologicznymi możliwościami realizacji oraz czy koszt nie przekracza limitu na daną kategorię. Lokalizacja projektu poza terenami należącymi do miasta, kolizja z innymi inwestycjami, brak kosztorysu we wniosku czy niespełnienie innych formalności – to część uzasadnień. Wnioskodawca z negatywną weryfikacją może złożyć wniosek o ponowne sprawdzenie projektu.
– Moje projekty weryfikacji nie przeszły – napisał na Facebooku Daniel Kaszubowski z bydgoskiego koła Lewicy Razem, zapowiadając odwołanie. Odrzucono pomysł montażu na terenie osiedla Kapuściska czujników jakości powietrza mierzących nie tylko kwestie spalin, ale wpływ produkcji przemysłowej, na jakość powietrza w okolicy. – W zeszłym roku było ok, w tym już nie. Ciekawe – stwierdził.
Ponadto dalej nie przeszedł projekt reorganizacji ul. Kapuściska oraz ustawienie 6 tablic informacyjnych na temat historii Doliny Śmierci. W uzasadnieniu drugiego z nich podano, że podobne zabiegi wymagają zgody wojewody, a jak pisze Kaszubowski, rok temu powód odrzucenia był inny.
– Przy okazji weryfikacji projektów BBO okazało się, że miasto ma w planach sprzedaż terenu pomiędzy szkołą handlową na Głowackiego/Gajowej a Atrium Parkiem – informuje Rada Osiedla Bartodzieje. Wniosek dotyczył utworzenia tu parku. Co ciekawe, na tym terenie miał zostać umieszczony Pumptrack, który wygrał w ubiegłorocznej edycji programu.
W pracach Zespołu ds. weryfikacji brali udział przedstawiciele Rady ds. Partycypacji Społecznej – organu doradczego z zakresu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego i konsultacji społecznych oraz przedstawiciele właściwych terytorialnie Rad Osiedli. Były one wspomagane przez weryfikację obywatelską, w której swoje uwagi mogli zgłosić wszyscy mieszkańcy.
Głosowanie odbędzie się od 15 listopada do 15 grudnia. Do wyboru będą projekty osiedlowe, ponadosiedlowe, społeczne i miniprojekty osiedlowe. Głosy na poszczególne kategorie są od siebie niezależne – możliwe jest dokonanie oddzielnego wyboru w każdej z nich. Ogłoszenie listy projektów do realizacji odbędzie się do 10 styczna 2023 r., a wybrane zadania zostaną ujęte w budżecie miasta na przyszły rok.