Polacy negatywnie oceniają 2020 rok, przy czym oceny kobiet są bardziej surowe w ocenie niż mężczyzn. Aż 71 proc. kobiet twierdzi, że 2020 rok był jednym z najgorszych okresów w ich życiu, podczas gdy w przypadku mężczyzn jest to 64 proc. Patrząc na grupy wiekowe –najmniej optymistyczne są osoby w wieku 45-65 lat, najbardziej optymistyczne – w wieku 18-34 lata – wynika z badania ARC Rynek i Opinia, przeprowadzonego w pierwszej połowie grudnia 2020 r.
2020 czyli było, minęło
Mimo, że ponad połowa Polaków przyznaje, że ich sytuacja zawodowa nie zmieniła się w 2020 roku, to jednak co trzeci badany twierdzi, że stracił zawodowo w tym roku. W tej grupie dominują osoby w wieku 25-34 lata. Z kolei wśród osób, które zyskały zawodowo jest dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet (16 proc. versus 7 proc.).
Stary rok żegnamy bez żalu, nowy witamy pełni lęków
Aż 43 proc. respondentów przyznaje, że 2020 rok miał negatywny wpływ na ich życie osobiste. Dotyczy to w większym stopniu ludzi młodszych w wieku 18-24 lata (48 proc.) oraz 25-34 lat (46 proc.).
Poza zdrowiem fizycznym i psychicznym (stresy wywołane lękiem przed chorobą, przyszłością a także związane z odosobnieniem społecznym i innymi ograniczeniami pandemii), najbardziej ucierpieliśmy wskutek znacznego spadku dochodów, głównie z pracy lub prowadzonego biznesu. Wiele osób musiało też odłożyć swoje plany życiowe, z których zagraniczne wojaże są najmniej dotkliwymi.
Jak będzie w 2021
28 proc. respondentów uważa, że nadchodzący rok będzie dużo lepszy od obecnego. Najmniej optymistyczne są osoby w wieku 45-65 lat – w tej grupie wiekowej tylko 22 proc. respondentów uważa, że najbliższy rok będzie lepszy, zaś 21 proc. – że będzie gorszy.
Katalizatorem lęków i obaw jest typowy strach przed tym co nieznane, trudne do oszacowania i do przewidzenia. Szczepionka przeciwko COVID jest co prawda sygnałem niosącym nadzieję, ale mocno neutralizują ją choćby obawy przed skutkami ujawnionej ostatnio nowej jeszcze groźniejszej mutacji wirusa.
NOWY ROK, NOWE PRAWO! Kliknij i przeczytaj!
- Pilne zmiany w kodeksie pracy: będzie rekompensata za pracę z domu, co z urlopami?
- Zmiany w podatkach. Część pracujących zagranicą zapłaci podwójny PIT, czy już za 2020
- 500 plus w 2021 roku: na wszystkie dzieci? jakie terminy ponownego składania wniosków
- Wynagrodzenia w budżetówce 2021: kto zarobi więcej, czyje płace zostały zamrożone
- Masz prawo do małego ZUS? Pamiętaj, by złożyć wniosek i płacić mniej także w 2021 r.
- Podwyżki cen energii elektrycznej: kto najwięcej zapłaci za prąd. Co z rekompensatami
Nie do końca jesteśmy też w stanie przewidzieć skutki ekonomiczne pandemii. Co prawda polska gospodarka, głównie za sprawą najmniejszych i najbardziej elastycznych firm, daje sobie nad podziw dobrze radę z kryzysem, ale jest tylko małym ogniwem globalnego organizmu ekonomicznego, a ten już z perturbacjami radzi sobie gorzej.
Nie jest zaskoczeniem to, że aż tylu Polaków bardzo negatywnie ocenia ten rok. W ostatnich dziesięcioleciach, po wojnie, nie było drugiego takiego czasu, który spowodował tak wiele ofiar śmiertelnych. To, że więcej osób dostrzega negatywny wpływ na życie osobiste niż na życie zawodowe może być spowodowane faktem, że do sytuacji, kiedy możliwa jest utrata pracy, już się przyzwyczailiśmy, natomiast niemożność przemieszczania się, spotykania z rodziną, normalnego funkcjonowania społecznego jest dla wszystkich nas nową sytuacją. Przewidywania dotyczące przyszłego roku mogą się z czasem zmieniać na bardziej pozytywne. Wraz z postępem akcji szczepień i luzowaniem pewnych ograniczeń, może pojawiać się stopniowo większy optymizm. W drugiej połowie roku lub w 2022 możemy mieć do czynienia z wielkim boomem gospodarczym, gdyż zakończenie sytuacji krytycznych, ograniczających, jaką na pewno jest pandemia, powoduje chęć nadrobienia straconego czasu. Tak było na przykład po wojnie. Dlatego jest teraz doskonały moment na inwestowanie w różne dziedziny. Czas po pandemii może być wielką szansą dla gospodarki – komentuje dr nauk społecznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.
TO JEST WAŻNE!. Kliknij i przeczytaj!
