Na szubińskim cmentarzu po prawej stronie od alejki wiodącej ku kościołowi, w pobliżu figury Jezusa dźwigającego krzyż, znajduje się grób księdza Stanisława Gałeckiego.
<!** Image 2 align=right alt="Image 77736" sub="Ksiądz Stanisław Gałecki był proboszczem parafii świętego Marcina w Szubinie, której kościół widać na zdjęciu poniżej. /Fot. Archiwum Muzeum Ziemi Szubińskiej">Ksiądz Stanisław Gałecki urodził się 3 maja 1896 roku w Bydgoszczy. Był najmłodszym synem z pięciorga dzieci mistrza szewskiego Franciszka i Michaliny z domu Widzyńskiej. Po kilku latach rodzice przeprowadzili się do Koronowa, gdzie Stanisław uczęszczał do szkoły elementarnej. Po jej ukończeniu kontynuował naukę w Pelplinie i Chełmnie. W czasie powstania wielkopolskiego zgłosił się do wojska polskiego. Nie dana mu była kariera wojskowego. Po zdaniu matury w czerwcu 1919 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1923 roku w katedrze gnieźnieńskiej, gdzie pracował potem jako wikariusz. Tę samą funkcj piastował w Inowrocławiu. Później był administratorem parafii w Kościeszkach w powiecie mogileńskim, a następnie w parafii Kotlin i Magnuszewice. 1 października 1935 roku objął probostwo w parafii Św. Marcina Biskupa w Szubinie.
Jednym z ważnych zadań była rozbudowa kościoła parafialnego, który okazał się zbyt mały, aby sprostać potrzebom duszpasterskim ówczesnej parafii. Zaangażował się także w obchody XX rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. 22 stycznia 1939 roku, podczas uroczystości na cmentarzu pod nowym pomnikiem poświęconym powstańcom, celebrował uroczystą mszę świętą i wygłosił kazanie, a po odsłonięciu obelisku odczytał akt erekcyjny.
<!** Image 3 align=right alt="Image 77739" >Po wybuchu II wojny światowej pozostał w Szubinie, gdzie spotkały go szykany ze strony niemieckich władz okupacyjnych. Na początku września 1939 roku został aresztowany i osadzony przez Niemców w więzieniu w Szubinie. Oskarżono go o udział w powstaniu wielkopolskim. 11 listopada wywieziono wszystkich księży więzionych w Szubinie do Górnej Grupy, następnie do obozu koncentracyjnego w Stutthoff i Oranienburg. W grudniu 1940 roku ksiądz Gałęcki trafił do Dachau. Po powrocie do Szubina w 1946 roku leczył się w miejscowym szpitalu z następstw malarii, którą zaszczepiono mu w stacji doświadczalnej w Dachau. W 1950 roku został dziekanem nowo utworzonego dekanatu szubińskiego. W lutym 1951 roku prymas Stefan Wyszyński mianował ks. Gałeckiego członkiem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitarnej w Gnieźnie, a we wrześniu 1951 roku otrzymał nominację kanonika honorowego Kapituły Kolegialnej w Kruszwicy. Zmarł 9 marca 1952 roku na skutek choroby nabytej w obozie w Dachau. Pogrzeb odbył się w czwartek, 13 marca 1952 roku na cmentarzu parafialnym w Szubinie.