MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już pół wieku z kulturą

Iwona Matusiak
Ruch kulturalny w Szubinie ma bogatą tradycję, której początkiem było powstanie w styczniu 1963 roku Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego.

Ruch kulturalny w Szubinie ma bogatą tradycję, której początkiem było powstanie w styczniu 1963 roku Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego. <!** Image 2 align=none alt="Image 212134" sub="Szubińskie Towarzystwo Kulturalne jest inicjatorem wielu ważnych wydarzeń i imprez, w tym corocznych uroczystości wręczania Medali imienia ks. Jana Kleina / Fot. Iwona Matusiak">

Kujawsko-Pałuckie Towarzystwo Kulturalne było oddziałem Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, istniało do 2007 roku, czyli do czasu rozwiązania głównej jednostki w Bydgoszczy. Jeszcze tego samego roku pojawiło się Szubińskie Towarzystwo Kulturalne.

- Oba towarzystwa łączy nie tylko ta sama misja i miasto, ale też wielu tych samych działaczy oddanych upowszechnianiu kultury, ludzie którym leży na sercu rozwój kulturalny i społeczny regionu oraz kultywowanie jego tradycji - mówi Mirosław Rzeszowski, obecny prezes SzTK.

Pierwszym prezesem KPTK w Szubinie był Zygmunt Markocki, po nim funkcję tę piastowali: Marian Behnke, Zdzisław Dąbrowski, Ignacy Pogodziński, Bronisław Roga.

To dzięki KPTK trwa do dziś Wiosna na Pałukach - festiwal imprez i wydarzeń kulturalnych. Ważną inicjatywą był patronat nad ogniskami muzycznymi, działającymi w latach siedemdziesiątych XX wieku. W 1996 roku zarząd zaapelował do władz miasta o ochronę prawną herbu Szubina oraz o ustanowienie jego flagi, zorganizowano konkurs na jej wykonanie, który wygrał Zenon Erdmann. W 20. rocznicę powstania samorządu terytorialnego w Polsce, z inicjatywy SzTK, Rejonowa Biblioteka Publiczna zorganizowała panel promocyjno-edukacyjny, którego tematem była flaga i herb Szubina. W trakcie spotkań rozdano ponad 300 flag.

Istotnym efektem działalności były też publikacje. W 1974 roku wydano monografię „Dzieje Szubina”, w latach 1992-1996 serię Zeszytów Historycznych autorstwa Zenona Erdmanna, kalendarz na rok 1993, a w 1988 roku albumu „Szubin na starej fotografii”. W latach 2005-2012 powstał ośmiotomowy cykl „Duch i czas”. Nakładem SzTK w 2012 roku ukazał się tomik wierszy oraz zbiór bajek terapeutycznych Mirosława Rzeszowskiego. Od 1999 roku do dziś przyznano też 21 Honorowych Medali imienia ks. Jana Kleina dla zasłużonych w dziedzinie kultury. Ponadto utworzono miejsca pamięci na dawnych cmentarzach: żydowskim i ewangelickim.

Co roku towarzystwo korzysta z grantów i realizuje kolejne projekty. - W tym roku uzyskaliśmy wsparcie finansowe na projekt poświęcony kultywowaniu tradycji Powstania Wielkopolskiego. W jego ramach odbył się już rajd pieszy z Szubina do Rynarzewa - mówi Mirosław Rzeszowski.<!** reklama>

Drugi projekt będzie natomiast służył wsparciu instytucji kultury w organizacji letnich atrakcji dla dzieci wiejskich pod hasłem „Wakacje w bibliotece”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!