•13:00
Według zapowiedzi ministerstwa edukacji tegoroczna matura ma być łatwiejsza niż ta w ubiegłych latach. Po raz pierwszy arkusze przygotowane na podstawie obniżonych wymagań maturzyści mogą zobaczyć podczas próbnego egzaminu. Czy rzeczywiście zadania z matematyki, jakie rozwiązywali w czwartek 4 marca były łatwiejsze?
- Nie wydaje mi się, żeby próbna matura z matematyki była łatwiejsza niż egzaminy w poprzednich latach. Było sporo zadań zamkniętych, nad którymi trzeba było jednak dwa razy pomyśleć, sprawdzić, żeby nie popełnić drobnych błędów, na przykład rachunkowych. W zadaniach otwartych aż dwa były na dowodzenie, które dla wielu uczniów są trudniejsze niż bryły obrotowe, a z nich zrezygnowano - mówi maturzysta z I LO w Bydgoszczy.
•12:00
CKE W poniższej galerii podajemy pierwsze sugerowane odpowiedzi.
•9:10
CKE opublikowała już arkusz z dzisiejszego egzaminu. Zobaczysz go w poniższej galerii. Ponadto wkrótce podawać będziemy tam sugerowane odpowiedzi.
•9:00
Próbny egzamin maturalny z matematyki rozpoczął się w czwartek 4 marca 2021 o godz. 9. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieć 170 minut.
•8:30
Udział uczniów w próbnej maturze jest całkowicie dobrowolny, a szkoły nie powinny wystawiać z niej ocen.
•8:00
Próbna matura, tak jak prawdziwe egzaminy, musi być przeprowadzana w reżimie sanitarnym. Dlatego też m.in. powinna zostać zachowana co najmniej 1,5-metrowa odległość między ławkami, uczniowie muszą mieć maseczki do momentu zajęcia swojego miejsca w sali, a przy wejściu do budynku trzeba dezynfekować ręce (płyny do dezynfekcji powinny znajdować się także w salach). Co szczególnie ważne na egzaminie z matematyki, uczniowie muszą mieć własne przybory np. cyrkiel czy linijkę. Nie mogą ich pożyczać od kolegów.
•7:30
W czwartek 4 marca 2021 podczas próbnej matury z matematyki młodzież po raz pierwszy zobaczy zadania przygotowane przez CKE na podstawie nowych, niższych wymagań. - Na maturze z matematyki zrezygnowano z zadań wymagających umiejętności, które trudno wykształcić zdalnie. Ponadto w próbnym arkuszu z matematyki będzie mniej punktów do zdobycia (45 zamiast 50),a ponadto znajdzie się w nim więcej zadań zamkniętych niż otwartych - mówił w środę, 3 marca 2021 podczas konferencji prasowej dr Marcin Smolik, dyrektor CKE.
To też może Cię zainteresować
•7:00
Matematyka to przedmiot, który wielu maturzystom spędza sen z powiek. Jednak w tym roku matura z matematyki ma być łatwiejsza. Ministerstwo Edukacji i Nauki doszło do wniosku, że ponieważ młodzież od kilku miesięcy uczy się zdalnie (nie licząc ostatnich miesięcy roku szkolnego 2020/2021), to należy obniżyć wymagania.
