Poszedł do zoo, by mocować się z...

Poszedł do zoo, by mocować się z żubrem. Utonął w bajorku na wybiegu [kalendarium bydgoskie, 3.1.2019]

Krzysztof Błażejewski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Poszedł do zoo, by mocować się z  żubrem. Utonął w bajorku na wybiegu [kalendarium bydgoskie, 3.1.2019]

©Archiwum Polska Press

Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się w Bydgoszczy 3 stycznia. Bydgoskie kalendarium "Expressu".
Poszedł do zoo, by mocować się z  żubrem. Utonął w bajorku na wybiegu [kalendarium bydgoskie, 3.1.2019]

©Archiwum Polska Press

3 stycznia 1814 roku w ówczesnej bydgoskiej farze odbyło się uroczyste żałobne nabożeństwo za duszę księcia Józefa Poniatowskiego, poległego w październiku 1813 roku w bitwie pod Lipskiem, które przemieniło się w wielką manifestację patriotyczną z udziałem burmistrza, całej rady miejskiej, miejscowego sądownictwa i urzędników z udziałem także adiutanta księcia, Heliodora Skórzewskiego z Lubostronia. Mszę odprawił, na skutek odmowy ze strony biskupów i wyższych dostojników kościelnych, proboszcz bydgoski, ks. Jan Wyszomirski.

3 stycznia 1908 roku nad ranem znaleziono w mieszkaniu przy rynku Elżbietańskim w Bydgoszczy (obecnym placu Piastowskim) ciała mężczyzny, Polaka i 17-letniej dziewczyny, Niemki, pary kochanków. Mężczyzna najpierw zastrzelił kobietę, a potem siebie po tym, gdy rodzice dziewczyny nie zgodzili się na ich ślub.

3 stycznia 1916 roku według rozporządzenia pruskich władz wojennych mieszkańcy Bydgoszczy zostali zobowiązani do zgłoszenia w koszarach (ul. Gdańska 158) do 10 stycznia posiadanych w domu zapasów kawy (powyżej 10 funtów) i herbaty (powyżej 5 funtów) oraz kakao.

3 stycznia 1917 roku bydgoski magistrat ogłosił przedłużenie szkolnych wakacji gwiazdkowych o tydzień (do 11 stycznia) z powodu braku węgla do opalania szkół.

3 stycznia 1922 roku powstał chór mieszany Towarzystwo Śpiewu „Echo”. Działał do II wojny światowej.

3 stycznia 1925 roku Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie uznane zostało za najlepszego organizatora balu sylwestrowego i tym samym miało prawo otworzyć własnym balem sezon karnawałowy w Bydgoszczy.

3 stycznia 1946 roku rozkazem Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego 8 Pułk Piechoty I Armii WP wyzwalający nasze miasto otrzymał nazwę „Bydgoski”. Podano również w tym samym rozkazie, że w walkach o nasze miasto poległo 49 żołnierzy pułku, a 79 odniosło rany.

3 stycznia 1957 roku w późnych godzinach wieczornych wybuchł pożar w tartaku przy ul. Przemysłowej w Bydgoszczy. Mimo szybkiego przybycia straży pożarnej na miejsce, gaszenie ognia trwało do godz. 3 w nocy. W całości spłonął budynek, w którym mieścił się wydział sklein.

3 stycznia 1961 roku miało miejsce otwarcie drugiego w Bydgoszczy sklepu samoobsługowego mięsno-wędliniarskiego przy ówczesnych Al. 1 Maja 27. Wewnątrz ustawiono 8 wielkich lad – chłodni, w których znalazły się także rzadkie wówczas w sprzedaży mrożonki warzywne. Przez wiele dni od otwarcia do zamknięcia sklep był oblegany przez bydgoszczan.

3 stycznia 1967 roku na plenum KW PZPR I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego został Józef Majchrzak. Rządził regionem aż do 1981 roku.

3 stycznia 1980 roku w południe z ciężarówki przejeżdżającej przez skrzyżowanie ulic Śniadeckich i Gdańskiej wylała się na jezdnię gęsta ciemna maź. Wstrzymano ruch na kilka godzin, w czasie których neutralizowano ciecz przy pomocy 7 ton piasku.

3 stycznia 1984 roku nad ranem na wybiegu dla żubrów w Ogrodzie Fauny Polskiej w Myślęcinku znaleziono zwłoki młodego mężczyzny. Miał on na ciele liczne obrażenia, ale przyczyną jego śmierci było utopienie się w zbiorniku wody pitnej. Jak się okazało, był to znany w Bydgoszczy 23-letni narkoman o ksywce „Siwy”, który przedostał się przez płot i stoczył walkę z… żubrem. Został przez niego poturbowany, a następnie zepchnięty do bajorka, gdzie utonął.

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało,

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [ZDJĘCIA]

20

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe: Ponad 180 tysięcy fotografii z NAC (www.nac.gov.pl) Następne3 stycznia 1993 roku w ramach pierwszego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bydgoszczy odbyło się kilka koncertów, podczas których zbierano pieniądze: w samo południe koncert rockowy w hali Astorii, a także koncerty w Filharmonii, rozgłośni Polskiego Radia i w klubie Billards Cafe.

3 stycznia 1996 roku Rada Miejska Bydgoszczy wybrała kandydatów do Sejmiku Samorządowego woj. bydgoskiego. Zostali nimi Piotr Balewicz z klubu SLD, Jan Szklarski i Wojciech Nowacki z klubu „Przymierze”.

Tego samego dnia z powodu rozszerzającej się fali zachorowań na grypę wojewoda bydgoski zawiesił zajęcia w szkołach do 7 stycznia. Wstrzymano również do odwołania odwiedziny chorych w szpitalach.

3 stycznia 2008 roku po 39 latach funkcjonowania definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.
11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]