MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponadstuletnie gazety z Bydgoszczy i regionu będą dostępne w wersji cyfrowej!

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Do digitalizacji wybrano gazety, które na bieżąco relacjonowały wydarzenia w regionie, m.in.: "Express Pomorski", "Codzienny Express Pomorski", "Ziemię Pomorską" i "Głos Wąbrzeski"
Do digitalizacji wybrano gazety, które na bieżąco relacjonowały wydarzenia w regionie, m.in.: "Express Pomorski", "Codzienny Express Pomorski", "Ziemię Pomorską" i "Głos Wąbrzeski" nadesłane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu rozpoczęła przygotowania do realizacji projektu Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920.

Jak informuje Marek Ospalski z Książnicy Kopernikańskiej, do końca roku zdigitalizowane, opracowane i udostępnione zostaną w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej wyselekcjonowane czasopisma znajdujące się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej.

Zobacz ogłoszenia z bydgoskich gazet sprzed 100 lat!:

Nie do wiary - te ogłoszenia mają ponad 100 lat i pochodzą z archiwalnych wydań "Gazety Bydgoskiej" z końca XIX wieku. Zobaczcie unikalne zdjęcia ogłoszeń z gazet publikowanych w 1899 roku! zdjęcia ogłoszeń >>>

Ogłoszenia z bydgoskich gazet sprzed ponad 100 lat! Zobaczci...

Czytelnicy obejrzą je za darmo!

Dostęp do cyfrowych materiałów będzie bezpłatny. Czytelnicy będą mogli zapoznać się z tytułami prasowymi, wydawanymi w naszym regionie w w latach 1920 - 1939. Obecnie dostęp do nich (w formie papierowej) jest mocno ograniczony.

Jakie gazety będzie można obejrzeć w wersji cyfrowej?

Do digitalizacji wybrano gazety, które na bieżąco relacjonowały wydarzenia w regionie, m.in.: "Express Pomorski", "Codzienny Express Pomorski", "Ziemię Pomorską" i "Głos Wąbrzeski". Tytuły te publikowały teksty o charakterze społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym. Ponadto regularnie podejmowały tematykę kształtującej się na nowo polskiej państwowości.

Zobacz również:

Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał handel w Bydgoszczy. Po dawnych straganach, sklepach i reklamach zostały tylko wspomnienia i zdjęcia. >>>

Tak handlowano w Bydgoszczy przed wojną - zobacz szyldy skle...

Zasoby biblioteki na wyciągnięcie myszki

Projekt Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920 jest w naszym zamyśle oryginalną i nowoczesną formą uczczenia 100. rocznicy powrotu Torunia i Pomorza do odrodzonej Rzeczypospolitej. Czasopisma, które zostaną zdigitalizowane, stanowią bezcenne źródło informacji o regionie i Polsce w latach 1920-1939. Informacje te mogą posłużyć do celów naukowych, edukacyjnych i popularyzatorskich. Za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej będą dostępne z każdego zakątka na świecie.

Zobacz również:

Tak prezentowała się Bydgoszcz przed nadejściem 1939 roku. Wiele miejsc i budynków nie przetrwało próby czasu i możemy je tylko oglądać na zdjęciach. Zobaczcie zdjęcia dawnej Bydgoszczy...>>>Ponad 180 tysięcy fotografii z Narodowego Archiwum Cyfrowego: www.nac.gov.pl

Tak wyglądała Bydgoszcz przed wybuchem wojny [zdjęcia]

Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które przekazało na ten cel dotację w wysokości 33 tys. zł. Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 57 600 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera