Anna Moskwa i Terje Aasland rozmawiali między innymi o roli norweskiego gazu w utrzymaniu stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej i na Ukrainie. Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas spotkania zwróciła także uwagę na znaczenie dobrej współpracy z Norwegią w zakresie finansowania transformacji energetycznej w Polsce.
"Podczas spotkania zaznaczyłam, że norweski gaz może odegrać istotną rolę w utrzymaniu stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, a także na Ukrainie" - napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska.
Anna Moskwa podkreśliła również, że projekt Baltic Pipe to najlepszy dowód wartości polsko-norweskich relacji. Dostawy pierwszych ilości norweskiego gazu przez Baltic Pipe do Polski będą możliwe od października 2022 roku.
Celem jest całkowita rezygnacja z rosyjskiego gazu
"Od wielu lat przygotowywaliśmy się do rezygnacji z importu rosyjskiego gazu. Jednocześnie w pełni popieramy ideę embarga na rosyjski surowiec i jeszcze szybszego zakończenia importu na poziomie Unii Europejskiej'' - wyjaśniła minister klimatu i środowiska.
Norwegia i Unia Europejska zamierzają rozszerzyć współpracę energetyczną, między innymi poprzez zwiększenie dostaw gazu do państw członkowskich UE. To efekt rozmów norweskiego ministra z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
Źródło: Polskie Radio 24
