W Komendzie Powiatowej Policji w Świeciu odbyła się specjalna odprawa poświęcona efektom pracy stróżów prawa w roku ubiegłym.<!** Image 2 align=none alt="Image 206506" sub="Odprawę poprowadzili (od prawej) Marzena Kempińska, Wiesław Domański, Dariusz Knoff i Wojciech Trojan / fot. Archiwum Policji">
W spotkaniu poświęconym wynikom pracy świeckiej policji udział wzięła Marzena Kempińska, starosta powiatu świeckiego i zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy inspektor Wiesław Domański.
Statystyki obrazujące efekty pracy funkcjonariuszy w niebieskich mundurach przedstawił młodszy inspektor Wojciech Trojan. W 2012 odnotowano 391 kradzieży (w 2011 było ich 357), 168 włamań (154), 7 rozbojów (20), 54 wypadki drogowe, w których zginęło 9 osób, a ranne zostały 72 osoby. W przypadku rozbojów, oprócz gwałtownego spadku ilości tych groźnych przestępstw, znacznie wzrosła ich wykrywalność, sprawców udało się ustalić i ukarać w 95 procentach.
- Znacznie zmalała też liczba ujawnionych przypadków zasiadania za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu - informuje Marek Rydzewski, rzecznik świeckiej policji. - W ubiegłym roku stwierdzono 93 takie przypadki, rok wcześniej było ich o 34 więcej. To dobry efekt częstszych kontroli, które skutecznie zniechęcają kierowców od podejmowania ryzyka jazdy na podwójnym gazie - tłumaczy Marek Rydzewski.
Świecka komenda zatrudnia w tej chwili 177 policjantów. Do końca tego roku w komendzie służbę podejmie jeszcze siedmiu mundurowych, są to osoby które pomyślnie przeszły etap wstępnej rekrutacji, a obecnie przechodzą szkolenie.
Do obsadzenia pozostało jeszcze jedno miejsce, o które ubiegać się będzie prawie stu chętnych. To wyraźny znak, że praca w policji jest dla młodych ludzi postrzegana jako niezwykle atrakcyjna, mimo że droga do włożenia niebieskiego munduru jest dość trudna i skomplikowana. Najpierw trzeba przejść przez gęste sito jakim są testy psychologiczne i sprawnościowe. Później kandydat na stróża prawa musi przejść kurs podstawowy i kilkumiesięczne przeszkolenie w oddziałach prewencji. <!** reklama>
Na zakończenie odprawy głos zabrała Marzena Kempińska, starosta powiatu świeckiego. Podziękowała funkcjonariuszom za dobre wyniki w roku ubiegłym i zadeklarowała dalsze wspieranie policji w pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świeckiego.