Z cywilami sprawa jest prosta. - W Bydgoszczy mamy wyznaczonych osiem punktów kwarantanny, jeden z nich znajduje się w internacie Zespołu Szkół Drzewnych przy ulicy Toruńskiej - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. - Każdy urzędnik podlega takim samym regulacjom jak cywil. Może z miejsca kwarantanny skorzystać, o ile jest to konieczne.
Podobnie jest w innych gminach regionu. W Białych Błotach na przykład w ub. tygodniu - zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia przy ulicy Cedrowej 27 taki punkt także zaczął działać.
- Przygotowaliśmy 58 miejsc na wypadek konieczności odbycia kwarantanny - wyjasnia Krzysztof Kosiedowski, specjalista ds. komunikacji społecznej UG Białe Błota. - Miejsca zostały zorganizowane w trzech salach. W pierwszej znajdują się 44 łóżka w dwóch pozostałych po 7 łóżek. Sale obsługują wydzielone dla objętych kwarantanną szatnie, łazienki oraz toalety. Do dyspozycji jest także sala telewizyjna wraz ze stołem do ping ponga oraz piłkarzyki. Obiekt dzięki architekturze jest wydzielony od pozostałych. Skomunikowany korytarzem, który stanowi naturalną śluzę zabezpieczającą osoby z zewnątrz przed zakażeniem wirusem.
- W każdym miejscu jest także kuchnia z przygotowanym zapasem żywności z możliwością prowadzenia bezpiecznych dostaw i żywienia objętych kwarantanną. Ważne jest również to, że w dobie epidemii w razie konieczności jesteśmy przygotowani na zwiększenie liczby miejsc przeznaczonych do odbywania kwarantanny - mówi Kosiedowski.
Policja już taka szczera nie jest. - Mamy jedno miejsce dla kwarantanny funkcjonariuszy, ale wolę nie ujawniać jego lokalizacji - mówi mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Może się okazać, że policjant, który kogoś zatrzymał, leży z tym kimś na jednej sali. Do tej pory skorzystało z miejsca kwarantanny 2 policjantów, którzy czekali na wynik badań. Wrócili do służb, bo wyniki były negatywne. Dodam tyle, że kwarantanna policjantów nie jest przymusowa, do ich własna decyzja. Mogą podczas kwarantanny przebywać normalnie w domu.
Jak działa armia, do końca nie wiadomo. - Od 10 marca stołówka 11 Wojskowego Oddziału Gospodarczego wydawał posiłki tylko dla służb dyżurnych oraz żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wykonują zadania mające na celu przeciwdziałanie skutkom epidemii - informuje ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych
Od minionego piątku tj. 20 marca została uruchomiona, darmowa, specjalna aplikacja pod nazwą: Kwarantanna domowa. Aplikacja ułatwia i usprawnia odbywanie kwarantanny w warunkach domowych.
Jednocześnie apelujemy, żeby wyjścia z domu i kontakty międzyludzkie ograniczyć tylko do niezbędnych. W ten sposób skutecznie przyczyniamy się do zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa i kolejnych zachorowań.
