W ramach prac rząd RP przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które jak zapowiada będzie sięgać w zależności od rozwoju sytuacji.
Dotyczą one:
- tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
- etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
- kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).
Zmiany od 28 listopada. Częściowy lockdown zostaje. Otwarte ...
Już zapowiedź obowiązkowego zamknięcia hoteli, kwater prywatnych, lokali gastronomicznych i wyciągów narciarskich wprawiła wielu Polaków w osłupienie.
A teraz okazuje się, że to nie koniec, bowiem wedle projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 27 grudnia zostaje wstrzymany ruch kolejowy do krajów spoza Strefy Schengen. Nie wjedziemy zatem pociągiem na Ukrainę, Białoruś czy do Rosji. Polacy, którzy z tych państw wracają do kraju będą poddani obowiązkowej kwarantannie. Podobnie obywatele krajów spoza Strefy Schengen, którzy przyjadą do Polski będą musieli przejść kwarantannę.
Mamy więc zagwarantowane co najmniej 10 dni w odosobnieniu. Mówi o tym zapis rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
W rozdziale 2 & 2.1 czytamy: Do dnia 27 grudnia 2020 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącej granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) (…).
W okresie, o którym mowa w ust. 1, osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w ust. 1, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana:
1) przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej, o którym mowa w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 305 i 1610), informację o:
a) adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową
kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5
ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób
zakaźnych u ludzi,
b) numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą;
2) odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 34 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, trwającą 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Wymagań związanych z odbyciem obowiązkowej kwarantanny ma nie stosować się np. wobec wykonujących czynności zawodowe np. pilotów samolotów, marynarzy, zawodowych kierowców, żołnierzy, ale także pasażerów samolotów (chyba, że przylatują z Białorusi, Rosji i Ukrainy), czy pasażerów morskich statków wycieczkowych.
Nie przeocz
To na szczęście na razie tylko projekty rozporządzeń, które podlegają konsultacjom. Uwagi można zgłaszać na adres [email protected].
Uwagi do projektu dot. tzw. etap odpowiedzialności można zgłaszać do poniedziałku 23 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI]. Uwagi do projektu dot. kwarantanny narodowej - można zgłaszać do 27 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [ETAP STABILIZACJI].
Uwagi do projektu dot. trzech nowych stref (czerwoną, żółtą i zieloną) można zgłaszać do 27 listopada do godziny 20:00 w temacie mejla wpisując [KWARANTANNA NARODOWA].
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
