Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem na cmentarzu przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy. W zbiorowej mogile pochowano 50 urn

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
We wtorek (14 lutego) w kwaterze dziecięcej na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy odbył się pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem.
We wtorek (14 lutego) w kwaterze dziecięcej na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy odbył się pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem. Dariusz Bloch
Pięćdziesiąt urn z prochami dzieci zmarłych przed narodzeniem bez względu na czas trwania ciąży pochowano we wtorek (14 lutego) w Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej w Bydgoszczy.

Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.

od 16 lat

Ceremonię pogrzebową poprzedziła msza święta w intencji zmarłych dzieci i osieroconych rodzin, która została odprawiona w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Kaplicznej. Przewodniczył jej ksiądz Arkadiusz Muzolf, dyrektor Wydziału ds. Duszpasterstwa Rodzin w Kurii Bydgoskiej.

O terminie pierwszego w 2023 roku pogrzebu dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży 19 stycznia br. na swojej stronie internetowej poinformował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Nekrolog informujący o pochówku zamieściła natomiast Diecezja Bydgoska.

W sytuacji, gdy rodzice dzieci zmarłych przed narodzeniem (bez względu na czas trwania ciąży) - z różnych powodów - nie skorzystają z prawa do pochówku, to obowiązek spada na gminę. W Bydgoszczy kwestie pogrzebów w Grobie Dziecka Utraconego reguluje specjalna uchwała Rady Miasta Bydgoszczy.

- W myśl przepisów Ustawy o pomocy społecznej sprawienie takiego pogrzebu jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym z zakresu pomocy społecznej - informuje Marta Frankowska, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - W imieniu gminy zadanie to jest realizowane przez MOPS w Bydgoszczy, w 2023 roku przy współpracy z Zakładem Usług Pogrzebowych „Credo”. Ten wykonawca został bowiem wyłoniony w drodze przetargu. Wydatki związane ze sprawieniem pogrzebu są zabezpieczane ze środków budżetu Miasta.

Zachowano procedurę pochówku w oddzielnych urnach

W Bydgoszczy w przypadku dzieci martwo urodzonych zwyczajowo pogrzeb odbywa się dwa razy w roku.

- W 2023 r. pierwszy termin to drugi wtorek lutego, czyli 14 lutego br. - mówi Marta Frankowska. - Kolejny taki pochówek odbędzie się w drugi wtorek lipca, tj. 11 lipca br. W praktyce prochy każdego dziecka z osobna umieszczane są w indywidualnej urnie. Podczas uroczystości pogrzebowej 14 lutego br. w Grobie Dziecka Utraconego na cmentarzu przy ul. Wiślanej pochowanych zostało 50 urn.

Ze względu na zachowanie możliwości ekshumacji utrzymano dotychczasową procedurę - osobnej kremacji zarówno ciałek, jak materiału po poronieniu, który powinien je zawierać, oraz pogrzeb w oddzielnych urnach.

- Powyższa forma pochówku pozwala matce, która z jakichś względów w momencie poronienia nie mogła samodzielnie pochować swojego utraconego dziecka, ekshumować zwłoki, gdy np. podejmie ona decyzję o przeniesieniu urny do grobowca rodzinnego - mówi Marta Frankowska. - Takiej możliwości nie byłoby w przypadku zbiorowej kremacji.

Pochówki w Grobu Dziecka Utraconego w Bydgoszczy

Przypomnijmy, że w ub. roku do bydgoskiego ratusza wpłynął wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych przez Miasto Bydgoszcz dotyczących przyszłości pogrzebów w Grobie Dziecka Utraconego. Podpisało się pod nim ponad 150 mieszkańców. Wnioskodawcy chcieli dyskusji na ten temat, bo jak twierdzili miejsca w Grobie Dziecka Utraconego przy ul. Wiślanej jest coraz mniej. Pojawiły się obawy, że po 10 latach grób będzie wypełniony i co dalej. Zwracano też uwagę na to, aby pogrzeb zbiorowy prochów po kremacji ciał oraz szczątków ciał dzieci martwo urodzonych (bez względu na czas trwania ciąży) był możliwy w jednej urnie. W grudniu ub. roku wnioskodawców poinformowano, że wniosek był przedstawiony Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Trafił do porządku obrad sesji Rady Miasta, która odbyła się 14 grudnia. Komisja zarekomendowała, aby go nie uwzględnić i taki był też wynik głosowania. Uzasadniono to tym, że uchwała RMB nie wyklucza zbiorowej kremacji, więc jest ona możliwa "na życzenie".

W Bydgoszczy pierwsza ceremonia ze złożeniem prochów w Grobie Dziecka Utraconego odbyła się w czerwcu 2016 r. W kolejnych latach regularnie sprawiano je dwa razy w roku w lipcu i grudniu, z jedną zmianą (pochówek z grudnia 2017 roku przesunięto - tak, że w 2018 roku były trzy). W 2021 r. odbył się tylko jeden z planowanych dwóch pogrzebów. W 2022 roku były dwa - w marcu pochowano 16 urn, lipcu - 13 urn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo