W 2019 roku wprowadzono Metropolitalną Kartę Uczniowską (MKU) dla dzieci oraz młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieszkających w gminach Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Białe Błota i Dąbrowa Chełmińska, z którymi Miasto Bydgoszcz zawarło porozumienie dotyczące komunikacji miejskiej - przypomina bydgoski ratusz.
Wymienione samorządy oferują swoim mieszkańcom kartę, która umożliwia uczniom korzystanie z komunikacji miejskiej na liniach międzygminnych oraz z komunikacji publicznej na terenie Bydgoszczy w bardzo atrakcyjnej cenie. Bilet miesięczny kosztuje bowiem 10, a roczny 100 złotych.
W 2020 roku do programu MKU mogły dołączyć samorządy, do których nie docierają połączenia międzygminne oparte o bydgoską sieć autobusów. Jako pierwsza z tej możliwości skorzystała Gmina Sicienko, później Gmina Mrocza (2021 r.), gminy Nakło Nad Notecią, Koronowo i Solec Kujawski (2023 r.) oraz Gmina Pruszcz (2024 r.). Teraz do tego grona dołączyła Gmina Szubin.
- To kolejny projekt realizowany w ramach naszej metropolitalnej współpracy. Każde takie porozumienie to wzmacnianie transportu publicznego, a końcowy efekt to mniej samochodów w centrum Bydgoszczy. Cieszę się, że wspólnie z naszymi partnerami wprowadzamy rozwiązania, które wpisują się w naszą strategię zrównoważonej mobilności na terenie Metropolii - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Uprawnieni uczniowie podczas kontroli okazują: kartę Bydgoską Kartę Miejską (BKM) z zakodowanym biletem, ważną legitymację szkolną i Metropolitalną Kartę Uczniowską.
BKM można wyrobić w punktach Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Z kolei MKU jest wydawana przez gminy. Szubin udostępni wnioski pozwalające na wyrobienie kart na swojej stronie internetowej oraz w Urzędzie Gminy.
