Ceremonię poprzedziła msza święta w intencji dzieci zmarłych przed narodzeniem i osieroconych rodzin, która została odprawiona w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Kaplicznej.
- Tym razem w Grobie Dzieci Utraconych na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej pochowano 43 urny - mówi Marta Frankowska, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - Zachowana została procedura umieszczenia z osobna prochów każdego dziecka w indywidualnej urnie.
MOPS już w czerwcu br. poinformował o terminie tego pochówku. Nekrolog zamieściła też diecezja bydgoska.
W Bydgoszczy zwyczajowo uroczystość pożegnania dzieci zmarłych przed narodzeniem odbywa się dwa razy w roku, a konkretnie w lutym i lipcu, zawsze w drugi wtorek miesiąca.
- Zakładem pogrzebowym, który 9 lipca br. na zlecenie MOPS zrealizował pochówek w Grobie Dzieci Utraconych przy ul. Wiślanej było „CREDO” Usługi Pogrzebowe z Bydgoszczy - mówi Marta Frankowska. - Firma ta została wybrana w drodze przetargu.
Przypomnijmy, że w tym roku była to druga taka ceremonia pogrzebowa. Pierwsza odbyła się 13 lutego 2024 roku. W kwaterze dziecięcej w Grobie Dzieci Utraconych pochowano wówczas 50 urn z prochami.
W sytuacji, gdy rodzice dzieci zmarłych przed narodzeniem bez względu na czas trwania ciąży - z różnych powodów - nie skorzystają z prawa do pochówku, to obowiązek spada na gminę. W Bydgoszczy kwestie pogrzebów w Grobie Dzieci Utraconych reguluje specjalna uchwała Rady Miasta Bydgoszczy. W myśl przepisów Ustawy o pomocy społecznej sprawienie takiego pogrzebu jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym z zakresu pomocy społecznej.
W Bydgoszczy pierwsza ceremonia ze złożeniem prochów w Grobie Dzieci Utraconych miała miejsce w czerwcu 2016 r.
