[break]
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii - jedyny w regionie ośrodek kompleksowego leczenia schorzeń układu oddechowego - świętowało wczoraj podwójny jubileusz: 130-lecie istnienia szpitala w Bydgoszczy przy ul. Seminaryjnej oraz 110-lecie istnienia jego części w Smukale przy ul. Meysnera.
Zbudowane w 1885 roku budynki przy ul. Seminaryjnej służyły Szpitalowi Diakonisek, który otrzymał potem imię fundatorki, Ludwiki Giese-Rafalskiej. Miał tylko dwa oddziały - internistyczny i chirurgiczny. Później dobudowano do niego barak, mieszczący oddział zakaźny dla chorych na gruźlicę. W 1926 roku wybudowano w sąsiedztwie budynku głównego szpitala barak z oddziałem dla 30 chorych na gruźlicę płuc. Oddział ten przez wiele lat był oblężony przez pacjentów. Leczono w nim także dur brzuszny, płonicę, grypę i choroby weneryczne. Były też pojedyncze przypadki duru plamistego, błonicy, krztuśca i malarii.
Rozbudowa trwa
Obecnie, po 130 latach, centrum pulmonologii jest jednym z najlepszych szpitali tego typu w kraju. Niedawno zakończono pierwszą część rozbudowy kompleksu przy ul. Seminaryjnej. Druga rozpocznie się niebawem, ponieważ...
Chcielibyśmy przenieść oddziały funkcjonujące w Smukale do centrum Bydgoszczy. Tak będzie lepiej dla pacjentów. - marszałek Piotr Całbecki
- Część ośrodka w Smukale przejdzie do historii - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa podczas wczorajszej jubileuszowej gali. - Chcielibyśmy „na górce” świadczyć wszystkie usługi i przenieść oddziały funkcjonujące w Smukale do centrum Bydgoszczy. Tak będzie lepiej dla pacjentów. Przed szpitalem otwiera się kolejny piękny rozdział.
Medale dla najlepszych
W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia państwowe. Mariola Brodowska, dyrektor centrum, wraz w kilkudziesięcioma pracownikami szpitala otrzymała Złoty Medal za Długoletnią Służbę oraz przyznany w uznaniu zasług na rzecz rozwoju placówki i utrzymywania przez nią wysokich standardów medycznych marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.
Perspektywy rozwoju
Obecnie centrum jest wysokospecjalistycznym ośrodkiem, w którym diagnozuje się, leczy i rehabilituje wszystkie poważne schodzenia pulmonologiczne, kształci kadry medyczne i udziela wsparcia konsultacyjnego innym szpitalom. Posiada jedenaście oddziałów z łącznie blisko trzystoma łóżkami, w tym specjalizujące się we wczesnym wykrywaniu i leczeniu obturacyjnej choroby płuc, różnej etiologii niewydolności oddechowej, nowotworów płuc i gruźlicy oraz oddziały torakochirurgii, intensywnej terapii medycznej i rehabilitacji leczniczej.
W ubiegłym roku, jak podał Urząd Marszałkowski, w szpitalnej części centrum leczyło się 10,5 tysiąca pacjentów. Ta liczba obecnie stale rośnie, w ciągu najbliższych dziesięciu lat spodziewany jest wzrost o blisko 40 procent. Ambulatoria KPCP udzielają rocznie 35 tysięcy porad.
W planach rozwoju, oprócz przeniesienia oddziałów szpitalnych ze Smukały, jest również utworzenie nowych jednostek, w tym: oddziału leczenia mukowiscydozy (czyli choroby genetycznej układu oddechowego) oraz wyodrębnienie w nowym budynku nowoczesnych izolatek dla zakaźnie chorych.
