Spis treści
- Materiał, który dla Ciebie przygotowaliśmy jest jedynie ogólną informacją na temat najczęściej występujących objawów nowotworu jelita grubego. Nie zastąpi on jednak fachowej porady medycznej. Wszelkie wątpliwości w tej kwestii zawsze konsultuj z lekarzem.
Rak jelita grubego - ryzyko rośnie wraz zwiekiem
Na początek kilka ważnych informacji na temat samego nowotworu. Jak podaje serwis onkologia.org.pl, nowotwór jelita grubego to nowotwór występujący w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego, odbytnicy i odbytu.
- W 90-95 proc. przypadków zachorowanie na nowotwór złośliwy jelita grubego jest sporadyczne, w pozostałych 5-10% występuje podłoże dziedziczne. Szansa zachorowania na nowotwór rośnie po 50. roku życia; 9 na 10 osób, które zachorowały na nowotwór, ma 50 i więcej lat.
Przyczyny i objawy nowotworu jelita grubego
Poza wiekiem i uwarunkowaniami genetycznymi - czynnikami, które mogą mieć wpływ na powstanie raka jelita grubego są między innymi: palenie tytoniu, tryb życia (większe ryzyko u osób z niewielką aktywnością fizyczną). Wpływ może mieć również dieta. Osoby z nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością, hipertriglicerydemią są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego.
Specjaliści zwracają uwagę, że nowotwór jelita grubego w początkowej fazie często nie daje objawów. Dlatego tak ważne w wykrywaniu tego typu nowotworów są badania profilaktyczne - w tym kolonoskopia.
Jakie są objawy nowotworu jelita grubego? Oto najczęściej wymieniane symptomy. Sprawdź w galerii:
