
Rak jelita grubego to jeden z najczęściej wykrywanych nowotworów. Niestety w początkowej fazie nie daje wyraźnych objawów i dlatego tak ważne są profilaktyczne badania. Gdy choroba się już rozwija czasu na reakcję jest coraz mniej. Jakie objawy powinny być dla nas alarmujące? Przeczytaj ▶▶

Krew w stolcu
To jeden z objawów, który może - ale nie musi świadczyć o tym, że rozwija się nowotwór. Należy pamiętać, iż nowotwór jelita grubego to nowotwór występujący w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego, odbytnicy i odbytu. Różne będą więc jego objawy. Jedno jest pewne. Jeśli podczas wypróżniania pojawia się krew - udaj się do lekarza. ▶▶

Zaburzenia rytmu wypróżnień
Zmiana rytmu wypróżniania może być objawem nowotworu jelita grubego. Jeśli nie zmieniłeś diety, a obserwujesz zmiany w objętości stolca, zmiany pory wypróżnień - warto iść się przebadać.

Zmiany w wyglądzie stolca
Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie stolca, szczególnie występowanie stolca o bardzo wąskiej średnicy - to znak do niepokoju. Ołówkowate stolce mogą być spowodowane zwężeniem odbytnicy w wyniku powstania nowotworu.
Udaj się do lekarza, by wykluczyć najgorszą diagnozę (taki wygląd stolca wcale nie musi świadczyć o nowotworze, mogą go powodować również inne dolegliwości, np. hemoroidy).