1531: proboszcz parafii farnej oddał miastu ogród położony na Przedmieściu Kujawskim z przeznaczeniem go na budowę kościoła pw. św. Stanisława i szpitala, a rada miejska dała proboszczowi w zamian dwa ogrody na Przedmieściu Gdańskim.
1809: do miasta wkroczył patrol szwoleżerów austriackich, którzy po rozbrojeniu pronapoleońskiej gwardii miejskiej zyskali kontrolę nad centrum miasta. Potem do Bydgoszczy weszły szwadron szwoleżerów cesarskich i dwie kompanie strzelców siedmiogrodzkich. Po nałożeniu na miasto kontrybucji, wojsko następnego dnia wycofało się do Gniewkowa, biorąc ze sobą łupy i zakładników.
1934: otwarte zostało pierwsze w Bydgoszczy kino letnie „Variete” w ogrodzie Resursy Kupieckiej przy ul. Jagiellońskiej.
Które dzielnice Bydgoszczy są - zdaniem mieszkańców - najbez...
1941: w Lesie Gdańskim miała miejsce przeprowadzona przez gestapo egzekucja 30 Polaków, w większości bydgoszczan, członków tajnej organizacji patriotycznej SSS, w tym dwóch przedwojennych oficerów, kpt. Stanisława Lewińskiego i por. Wacława Barciszewskiego, zamachowca na szefa bydgoskiego gestapo Karla Ruxa – Artura Sombieckiego oraz byłego wiceprezydenta miasta Mieczysława Nawrowskiego.
1952: nad ranem w Bydgoszczy temperatura spadła poniżej zera, a po południu najpierw sypnęło gradem, a potem spadł śnieg. Były to pierwsze opady śniegu w naszym mieście w drugiej połowie maja od 1927 roku i ostatnie w XX stuleciu.
Bydgoskie miejskie legendy. 10 historii nie do końca zmyślon...
1957: w Pomorskim Domu Sztuki przy ul. Gdańskiej odbyło się spotkanie autorskie z głośną powieściopisarką, znaną jako Zofia Kossak-Szczucka, a później Kossak-Szatkowska, która po 10-letnim pobycie na emigracji na Wyspach Brytyjskich po wojnie, zdecydowała się powrócić do Polski.
1967: do tragicznego wypadku doszło na statku pasażerskim „Ondyna” wiozącym Brdą grupę dzieci na wycieczkę szkolną. Statek zderzył się z barką, na skutek czego do wody wpadł i został zmiażdżony jeden z marynarzy „Ondyny”.
Bydgoszcz: nazwy dzielnic i osiedli - skąd się wzięły? [hist...
1968: z powodu przeciągającego się okresu wyjątkowo chłodnej pogody po raz pierwszy od zbudowania miejskiej sieci ciepłowniczej w Bydgoszczy w drugiej połowie maja wznowiono ogrzewanie mieszkań.
1970: w Bydgoszczy na stadionie Zawiszy, na którym zasiadło 45 tys. widzów, zakończył się etap XXIII Wyścigu Pokoju prowadzący z Włocławka (103 km). Na mecie pierwszy był Polak Andrzej Kaczmarek, drugi Jurij Sokołow (ZSRR), a trzeci Ryszard Szurkowski.
1977: doszło do awarii podstacji trakcji linii tramwajowej „Brda”. Wszystkie tramwaje kursowały tylko do pętli na Babiej Wsi, a dalej pasażerów przewoziło 27 autobusów zastępczych. Urządzenie naprawiono dopiero w nocy, a ruch tramwajowy wznowiono następnego dnia rano.
2017: 33-latek ścigany listami gończymi, na widok policyjnego radiowozu wyskoczył przez okno z pierwszego piętra domu przy ul. Portowej, w którym mieszkał, a następnie, by ujść pogoni, wskoczył do Brdy. Został jednak ujęty i zatrzymany.
