Zazwyczaj od spaceru pod „grzybkiem” i tężniami rozpoczyna swój pobyt każdy z weekendowych gości Ciechocinka. Licznie uczęszczany jest też park Zdrojowy. W rezultacie w centrum bywa tłoczno i hałaśliwie.
<!** Image 3 align=none alt="Image 179775" sub="Deptak pod baldachimem zieleni to znakomite miejsce na przechadzkę lub przejażdżkę rowerową. Nową atrakcją jest stylowa fontanna. Fot. Jacek Smarz">Szukającym wytchnienia radzimy, by ruszyli deptakiem, rozpoczynającym się w okolicy „grzybka”. Rosnące po obu jego stronach rozłożyste drzewa tworzą nad głowami zielony baldachim, dając w upały miły cień. A o tej porze roku można cieszyć się wszystkimi barwami jesieni. Co ważne, wzdłuż deptaka biegnie też ścieżka rowerowa.
Spacer pod sosnami
Trasa prowadzi do trzeciego z największych w Ciechocinku obszarów zieleni - parku Sosnowego. Zgodnie z nazwą, sosny stanowią około 90 procent drzewostanu, nadając powietrzu balsamiczną woń. Reszta bogatej roślinności to głównie liściaste wiązy, klony i topole, a zamiast kolorowych kwiatów, rosną bujne paprocie. W ostatnich latach ta część uzdrowiska opustoszała, najwyraźniej przegrywając z jarmarcznymi straganami i ulicznymi muzykantami w okolicy tężni. Dopiero od niedawna spacerowicze zaglądają tu częściej, by posiedzieć przy nowej, stylowej fontannie, wieczorami podświetlanej. W ostatnich latach zadbano także o okolice parku Sosnowego - położony na jego skraju Dworek Prezydenta RP po renowacji służy dziś jako muzeum oraz miejsce spotkań ze znanymi osobami ze świata polityki.
Trochę kultury
Obok parku Sosnowego znajduje się także zabytkowa cerkiew, zbudowana pod koniec XIX wieku na potrzeby rosyjskiego garnizonu. Prawdopodobnie jest to jedyny taki obiekt w całej Europie. A tuż obok cerkwi, na terenie Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, mieści się Galeria pod Dachem Nieba, gdzie zawsze można obejrzeć ciekawą wystawę, m.in. z cyklu „Spotkania kultur świata”.
<!** reklama>Znalezienie noclegów nie powinno przysporzyć nam problemów. Oferta jest spora i na każdą kieszeń. Przydatna może być wyszukiwarka wolnych miejsc na stronie www.ciechocinek.pl. Pomoc uzyskamy także w Informacji Turystycznej (ul. Zdrojowa 2b).
Ciechocinek to nie tylko spacery po deptaku. Można tu znaleźć wiele możliwości aktywnego spędzenia weekendu. Jest coś dla miłośników jazdy konnej. Hotel „Amazonka” (ul. Traugutta 5) ma propozycje zarówno dla początkujących - jazda na lonży, jak i zaawansowanych - jazda w terenie. Można także zwiedzić miasto bryczką lub w większej grupie tramwajem konnym, nie nadwyrężając sił.
Gęsta sieć ścieżek rowerowych zachęca do skorzystania z tego środka lokomocji. Na dłuższe wycieczki poprowadzą nas znakowane szlaki do Torunia, Nieszawy i Służewa. Jednoślady można wypożyczyć, między innymi, przy ul. Kwiatowej 4 i w „Villi P’alinka” (ul. Zdrojowa 2a).
<!** Image 4 align=none alt="Image 179775" >Tradycją są już organizowane na przełomie września i października Ogólnopolskie Spotkania Teatralne. W tym roku w Teatrze Letnim (ul. Kopernika 5) odbędą się jeszcze 2 spektakle. 18 października o godz. 19 „Andropauza męska rzecz, czyli zdecydowana odpowiedź na „Klimakterium”, a 25 października o godz. 19 „Gąska”. (jk)
Piechotą wokół uzdrowiska
- Szlak im. Stanisława Noakowskiego: Nieszawa - Raciążek - Ciechocinek - Wołuszewo - Otłoczyn, znaki czerwone, długość szlaku 18,3 km.
- Szlak „Kujawski”: Służewo - Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek - Słońsk Górny - Podole, znaki żółte, długość szlaku 24 km.
- Szlak „Wiślany”: „Grzybek” - ul. Traugutta - wał wiślany - Wołuszewo, znaki niebieskie, długość szlaku 7,6 km.
- Szlak „Krystynki”: „Grzybek” - ul. Zdrojowa - ul: Bema - Kuczek - Raciążek, znaki zielone, długość szlaku 7,1 km.
- Szlak „Solny”: Kuczek - Odolion - las ciechociński - Otłoczyn PKP - Otłoczyn wieś, znaki czarne, długość szlaku 11,3 km.
Warto wiedzieć
- Dworek prezydenta mogą zwiedzać tylko grupy zorganizowane, a zgłoszenia chętnych przyjmuje ciechocińskie Biuro Promocji przy ulicy Zdrojowej 2B, tel. 54 416 10 05.
- Zainteresowani zwiedzaniem cerkwi mogą zgłaszać się telefonicznie u proboszcza (nr 56 66 101 55).