- Tak dbamy o miasto i Śródmieście, ale ja dużych zmian nie widzę, albo nie zauważam - stwierdza Czytelnik. - Co się dzieje na początku ul. Długiej? Stoją tam jakieś kebaby i inne kioski, miało być ładnie, ale nie jest... O stojących tam kubłach na śmieci nie wspomnę...
Żadnych kiosków miało nie być
Park Kulturowy obejmuje całe Stare Miasto znajdujące się między Wałami Jagiellońskimi, Bernardyńską i Brdą, a także Wyspę Młyńską oraz nadrzeczne tereny Chwytowa zabytkami architektury poprzemysłowej. Przepisy, które nakazują likwidację niezgodnych z przepisami reklam, weszły w życie 8 października tego roku. Zapisy uchwały miały także zapobiec ustawianiu budowli, które nie są trwale związane z gruntem.
Niestety, zdaje się, że nie wszystkie przepisy uchwały rozwiązują problem. U zbiegu ul. Długiej i pl. Kościeleckich faktycznie wciąż stoją takie obiekty.
- Przedsiębiorcy i właściciele nieruchomości, którzy wzywani są do dokonania zmian i usunięcia nieprawidłowości, zobowiązują się najczęściej do uwzględnienia wytycznych wynikających z uchwał - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Mając na uwadze tę postawę i miesięczny okres obowiązywania przepisów w stosunku do materiałów istniejących, nie zachodziła jeszcze konieczność włączania w interwencje straży miejskiej bądź kierowania spraw o ukaranie do sądu.
- Zwracamy uwagę na zapis uchwały dotyczący nienaruszania praw i obowiązków podmiotów, uzyskanych na mocy decyzji administracyjnych obowiązujących w dniu wejścia w życie uchwały lub wcześniej. Stąd w przypadku obiektów na rogu ul. Długiej i pl. Kościeleckich, które powstały kilkadziesiąt lat temu, a ich właściciele wówczas uzyskali niezbędne pozwolenia, ograniczona jest podstawa podejmowania interwencji, mimo ich nietrwałego związania z gruntem. Miasto opracowało jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który umożliwi w przyszłości powstanie estetycznej zabudowy mieszkaniowo-usługowej - stwierdza Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
50 interwencji plastyka miejskiego
Plastyk Miasta rozpoczął interwencje związane z zapisami uchwały o Parku Kulturowym od momentu jej uchwalenia. - Zależało nam, by mimo czasu na dostosowanie się do przepisów, właściciele nieruchomości respektowali szybciej nowe zapisy - mówi Stachowiak. Tym bardziej, że część zapisów ujęta w uchwale o parku kulturowym, była spójna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta. Wszystkie nowe uzgodnienia i opinie – ponad 250 - związane z działaniami reklamowymi uwzględniały zapisy o parku kulturowym. Z inicjatywy plastyka podjętych zostało na terenie parku kulturowego około 50 interwencji. W trakcie są kolejne działania.
Stachowiak zaznacza, że szereg dodatkowych interwencji odbywa się w sposób niesformalizowany.
Plastyk miasta współpracuje w zakresie respektowania uchwały o parku kulturowym także z innymi jednostkami np. nadzorem budowlanym. Stąd trwają postępowania Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego związane m.in. z pawilonami przy Placu Praw Kobiet.
