Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kulturowy w Śródmieściu Bydgoszczy z zakazami, ale banery wyborcze KO wiszą

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Widok na pierzeję ul. Focha. To granica bydgoskiego Parku Kulturowego Stare Miasto. Miała zostać objęta ochroną konserwatorską.
Widok na pierzeję ul. Focha. To granica bydgoskiego Parku Kulturowego Stare Miasto. Miała zostać objęta ochroną konserwatorską. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press/Archiwum
Bydgoscy radni klubu PiS we wtorek podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę na banery wyborcze KO powieszone na terenie Parku Kulturowego Stare Miasta. Twierdzą, że to niezgodne z zasadami parku. KO kwituje - to temat zastępczy mający przykryć ostatnie afery PiS.

Zobacz wideo: Niesamowite widowisko multimedialne na Kanale Bydgoskim

od 16 lat

We wtorek (19.09) bydgoscy radni PiS zorganizowali konferencję prasową, podczas której zwrócili uwagę - na ich zdaniem - naganny proceder, który ma się odbywać na terenie Starego Miasta w Bydgoszczy. - Nie da się ukryć, że dbałość o tkankę miejską jest widoczna, jest coraz lepiej - mówi Szymon Róg z klubu PiS, podkreślając, że radni klubu poparli uchwałę Rady Miasta Bydgoszczy o powołaniu Parku Kulturowego Stare Miasto. Uchwała to zbiór przepisów, które określają co wolno, czego nie i co jak ma wyglądać. Określają m.in. zasady wykorzystywania szyldów i banerów reklamowych.

Banery wyborcze KO w Śródmieściu

- Naliczyłem 6 miejsc na terenie parku, w których pojawiły się banery wyborcze KO, stojące z sprzeczności z zasadami ujętymi w uchwale - mówi Szymon Róg. - To m.in. ul. Jatki, sam Stary Rynek, Wyspa Młyńska... Co prawda zapisy uchwały zaczynają obowiązywać od 8 października, ale jak widać, reklam zamiast ubywać, przybywa. Apelujemy do prezydenta Rafała Bruskiego, żeby zdyscyplinował swoich kolegów.

Północna granica Parku Kulturowego to ul. Focha - jej pierzeja ochronie już nie podlega. Paweł Bokiej, inny radny PiS, już na początku września zwracał uwagę na to, że pierzeję wyłączono z terenu parku, żeby można tam było zawiesić baner wyborczy Pawła Olszewskiego, obecnego posła PO.

- Przy wywołaniu projektu uchwały w 2018 roku ul. Focha była na terenie parku. Przy głosowaniu w 2021 roku już jej nie było. Dyrektor MPU tłumaczyła wówczas, że chodzi o to, żeby nie blokować budowy czwartego kręgu opery, a pierzeja będzie pod ochroną konserwatora. Skierowaliśmy interpelację do prezydenta z pytaniem, czy zgodnie z zapowiedziami pierzeję objęto ochroną - mówi Szymon Róg, bydgoski radny PiS.

PO:- To przykrywanie ostatnich afer

Jakub Mikołajczak, przewodniczący klubu PO, ocenia, że PiS próbuje przykryć ostatnie afery. - Chodzi o aferę wizową i zdjęcia z zabaw komendanta głównego policji granatnikiem, to tematy zastępcze - mówi. - Kandydaci PiS sami wieszają materiały wyborcze nielegalnie na płotach czy wykorzystują instytucje kościelne… Przepisy Parku Kulturowego wchodzą w życie 8 października, więc banery wyborcze na jego terenie wiszą absolutnie legalnie, jest tu pełna transparentność. Znikną po wyborach i będą dalej służyć innym celom.

Cel utworzenia parku to ochrona historycznych budynków, podwyższone standardy estetyki przestrzeni publicznej i dbałość o dziedzictwo kulturowe Bydgoszczy. Włączono do niego Stare Miasto między Wałami Jagiellońskimi, Bernardyńską i Brdą. Obszarem parku jest też Wyspa Młyńska oraz nadrzeczne tereny Chwytowa. Północna część chronionego terenu to ulica Gdańska i plac Wolności z parkiem Kazimierza Wielkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo