Zobacz wideo: Niesamowite widowisko multimedialne na Kanale Bydgoskim

We wtorek (19.09) bydgoscy radni PiS zorganizowali konferencję prasową, podczas której zwrócili uwagę - na ich zdaniem - naganny proceder, który ma się odbywać na terenie Starego Miasta w Bydgoszczy. - Nie da się ukryć, że dbałość o tkankę miejską jest widoczna, jest coraz lepiej - mówi Szymon Róg z klubu PiS, podkreślając, że radni klubu poparli uchwałę Rady Miasta Bydgoszczy o powołaniu Parku Kulturowego Stare Miasto. Uchwała to zbiór przepisów, które określają co wolno, czego nie i co jak ma wyglądać. Określają m.in. zasady wykorzystywania szyldów i banerów reklamowych.
Banery wyborcze KO w Śródmieściu
- Naliczyłem 6 miejsc na terenie parku, w których pojawiły się banery wyborcze KO, stojące z sprzeczności z zasadami ujętymi w uchwale - mówi Szymon Róg. - To m.in. ul. Jatki, sam Stary Rynek, Wyspa Młyńska... Co prawda zapisy uchwały zaczynają obowiązywać od 8 października, ale jak widać, reklam zamiast ubywać, przybywa. Apelujemy do prezydenta Rafała Bruskiego, żeby zdyscyplinował swoich kolegów.
Północna granica Parku Kulturowego to ul. Focha - jej pierzeja ochronie już nie podlega. Paweł Bokiej, inny radny PiS, już na początku września zwracał uwagę na to, że pierzeję wyłączono z terenu parku, żeby można tam było zawiesić baner wyborczy Pawła Olszewskiego, obecnego posła PO.
- Przy wywołaniu projektu uchwały w 2018 roku ul. Focha była na terenie parku. Przy głosowaniu w 2021 roku już jej nie było. Dyrektor MPU tłumaczyła wówczas, że chodzi o to, żeby nie blokować budowy czwartego kręgu opery, a pierzeja będzie pod ochroną konserwatora. Skierowaliśmy interpelację do prezydenta z pytaniem, czy zgodnie z zapowiedziami pierzeję objęto ochroną - mówi Szymon Róg, bydgoski radny PiS.
PO:- To przykrywanie ostatnich afer
Jakub Mikołajczak, przewodniczący klubu PO, ocenia, że PiS próbuje przykryć ostatnie afery. - Chodzi o aferę wizową i zdjęcia z zabaw komendanta głównego policji granatnikiem, to tematy zastępcze - mówi. - Kandydaci PiS sami wieszają materiały wyborcze nielegalnie na płotach czy wykorzystują instytucje kościelne… Przepisy Parku Kulturowego wchodzą w życie 8 października, więc banery wyborcze na jego terenie wiszą absolutnie legalnie, jest tu pełna transparentność. Znikną po wyborach i będą dalej służyć innym celom.
Cel utworzenia parku to ochrona historycznych budynków, podwyższone standardy estetyki przestrzeni publicznej i dbałość o dziedzictwo kulturowe Bydgoszczy. Włączono do niego Stare Miasto między Wałami Jagiellońskimi, Bernardyńską i Brdą. Obszarem parku jest też Wyspa Młyńska oraz nadrzeczne tereny Chwytowa. Północna część chronionego terenu to ulica Gdańska i plac Wolności z parkiem Kazimierza Wielkiego.