Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętają o powstaniu

Iwona Matusiak
W Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle podziwiać można wystawę poświęconą powstaniu wielkopolskiemu. Już wkrótce wiedzę z tego tematu sprawdzi młodzież.

W Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle podziwiać można wystawę poświęconą powstaniu wielkopolskiemu. Już wkrótce wiedzę z tego tematu sprawdzi młodzież. <!** Image 2 align=none alt="Image 203540" sub="Fot. Tomasz Pasieka">

Nakielskie muzeum co roku uroczyście obchodzi kolejne rocznice wybuchu powstania. Tym razem z okazji 94. rocznicy przygotowano wystawę pod hasłem „Powstanie wielkopolskie na Krajnie i Pałukach”. Pochodzi ona ze zbiorów Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna.

- Są to właściwie dwie wystawy. Jedna to plansze z fotografiami i informacjami na temat przebiegu powstania na terenach Nakła, Kcyni, Szubina i Rynarzewa - mówi Anna Sergott z Muzeum Ziemi Krajeńskiej. - Dzięki nim dowiemy się też, jak wyglądał przebieg powstania w Barcinie, Łabiszynie czy w Sadkach. Natomiast druga wystawa to fotografie archiwalne ze zbiorów szubińskiego muzeum, które przedstawiają działanie na froncie północnym. Wystawa była już wcześniej prezentowana również podczas obchodów w Mroczy - dodaje.<!** Image 3 align=none alt="Image 203541" sub="Fot. Tomasz Pasieka">

Są to fotografie wykonane w pierwszych miesiącach 1919 roku na froncie północnym powstania wielkopolskiego. Zobaczyć można, m.in., powstańców defilujących przed ppłk. Kazimierzem Grudzielskim czy stojących na tle zrujnowanych domów, leżących w polu rażenia frontu nadnoteckiego. Autorami wystawy są: Kamila Czechowska, Piotr Bembenek i Piotr Adamczewski. W uroczystości otwarcia uczestniczyli włodarze oraz przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Bydgoszczy oraz Towarzystwa Przyjaciół Powstania <!** reklama>Wielkopolskiego 1918/1919 w Mroczy.

Natomiast już pod koniec miesiąca, swoją wiedzę z zakresu zwycięskiego powstania wielkopolskiego i jego przebiegu sprawdzać będzie młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu.

Przypomnijmy, że powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w trakcie wizyty powracającego do kraju Ignacego Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, demonstracyjnie witany przez Polaków. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Wielkopolskę. Było to jedno z trzech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!