Program grantowy SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) wychodzi naprzeciw potrzebom rynku związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi. Zwiększanie udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii jest już bowiem koniecznością. Dlatego firma ONDE już trzeci rok z rzędu wspiera finansowo studentów i młodych naukowców, którzy mają pomysły na zieloną transformację i efektywniejsze wykorzystanie OZE. Najciekawsze inicjatywy są nagradzane w programie SOFIA, a laureaci mogą wykorzystać granty na prace badawcze.
Maja Grodzka z Politechniki Bydgoskiej, laureatka III edycji programu chce wspierać upowszechnianie zastosowania wodorowych ogniw paliwowych w przemyśle i gospodarstwach domowych. Autorka projektu „Wykorzystanie ogniw paliwowych w hybrydowych systemach OZE i w magazynowaniu energii” zapewnia, że ogniwa wodorowe to przyszłość. Są bowiem bardziej ekologiczne niż inne ogniwa generujące energię i wszystko wskazuje na to, że odegrają kluczową rolę w procesie dekarbonizacji światowej gospodarki. Ogniwa paliwowe są wyjątkowe pod względem różnorodności ich potencjalnych zastosowań - mogą korzystać z szerokiej gamy paliw i surowców oraz dostarczać energię do systemów tak dużych jak elektrownia komunalna i zarazem tak małych jak np. laptop.
- Jesteśmy przekonani, że warto dawać szanse młodym innowatorom i angażować ich w realny rozwój technologii związanych z zieloną energią. Każda inicjatywa w obszarze OZE, która wykracza poza ramy programu studiów, może przynieść pomysłodawcom korzyści zawodowe, a społeczeństwu lepsze, ekologiczne jutro. Proces zmiany dzieje się na naszych oczach, dlatego liczba chętnych do uczestnictwa w naszym programie rośnie z roku na rok - mówi Bogusław Pieczykolan, Dyrektor Działu Rozwoju Projektów własnych OZE w ONDE SA i juror programu grantowego SOFIA
W III edycji można było zgłaszać pomysły m.in. w kategoriach nowe rozwiązania w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE, nowoczesne systemy sterowania i nadzoru OZE, czy innowacje w zakresie cyklu życia OZE. Przyznano trzy granty o wartości 20 tys. zł. Oprócz bydgoszczanki otrzymały je dwie studentki z Krakowa. W poprzednich latach nagrody otrzymało 12 młodych naukowców.
