Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedlowe Centra Seniora w Bydgoszczy. Bezpłatne zajęcia dla osób po 60. roku życia powrócą w tym roku

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Zajęcia kreatywne w Osiedlowym Centrum Seniora przy ulicy Karpackiej
Zajęcia kreatywne w Osiedlowym Centrum Seniora przy ulicy Karpackiej Dariusz Bloch / archiwum
W tym roku, w Bydgoszczy ponownie będą działały Osiedlowe Centra Seniora. Najpierw trzeba jednak ogłosić i rozstrzygnąć konkurs na ich prowadzenie.

W 2022 roku prowadzony był w Bydgoszczy pilotażowy projekt Osiedlowych Centrów Seniora, dofinansowywanych przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Cztery takie punkty działały od sierpnia do końca grudnia. - Pozytywnie oceniam te centra. Sprawdziły się. Oprócz uczestnictwa w różnych zajęciach można tam po prostu posiedzieć i porozmawiać przy kawie i ciastku - komentował wówczas na naszych łamach Zdzisław Tylicki, przewodniczący bydgoskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Osiedlowe Centra Seniora powstały jako odpowiedź na wnioski z diagnozy potrzeb i potencjału bydgoskich seniorów. Inicjatywa skierowana do osób po 60. roku życia cieszyła się wśród mieszkańców bardzo dużym powodzeniem, więc miasto kontynuowano ją w kolejnym roku pod nazwą Osiedlowe Centra „Bydgoszcz Seniorom”. W ubiegłym roku było ich już pięć:

  • Osiedlowe Centrum Seniora nad Kanałem Bydgoskim przy ul. Staroszkolnej 10 prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Kanału Bydgoskiego,
  • Osiedlowe Centrum Seniora przy ul. Karpackiej 52 prowadzone przez Stowarzyszenie Złoty Wiek - Żyj Stokrotnie,
  • Osiedlowe Centrum Seniora przy ul. Garbary 2 prowadzone przez Innowacje Społeczne Sp. z o.o. non profit,
  • Wiatrakowy Klub Seniora przy ul. Bołtucia 7 prowadzony przez Fundację Wiatrak,
  • Osiedlowe Centrum Wielu Pokoleń przy ul. Jarużyńskiej 9 prowadzone przez Fundację Pro Omnis.

- Każde Centrum miało własny, autorski profil działalności i przygotowywało ofertę odpowiadającą zapotrzebowaniu lokalnych środowisk. W niektórych Centrach plan zajęć był stały w każdym tygodniu, gdzie indziej oferta ulegała drobnym zmianom. Oferta każdego Centrum cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

W tych miejscach można było m.in. uczyć się języków obcych, pograć w karty, uczestniczyć w spotkaniach z dietetykiem czy fizjoterapeutą, zajęciach ruchowych i kreatywnych. Były organizowane wyjścia do kina, warsztaty plastyczne, wokalno-taneczne i teatralne, szkolenia komputerowe i nauka korzystania ze smartfona, a także zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowia i spotkania z ciekawymi gośćmi. W Centrach działały kawiarenki i wypożyczalnie kijów nordic walking.

Z pilotażu przeprowadzonego w roku 2022 został podtrzymany brak rejonizacji, co oznacza, że niezależnie od części miasta, w której mieszka senior, mógł korzystać z dowolnie wybranego Centrum, w zależności od zainteresowań, czasu czy towarzystwa. Udział we wszystkich zajęciach w ramach projektu był dla seniorów z Bydgoszczy bezpłatny.

Projekt Osiedlowych Centrów Seniora będzie kontynuowany w 2024 roku. - Ogłoszenie otwartego konkursu ofert w ramach ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie Biuro Aktywności Społecznej zaplanowało na pierwszy kwartał bieżącego roku. Liczba Centrów zależeć będzie od liczby i atrakcyjności złożonych ofert - informuje Marta Stachowiak.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera