Cztery Osiedlowe Centra Seniora działają od sierpnia 2022 roku. Każda osoba, która ukończyła 60 lat może wybrać się do dowolnego z nich. W niektórych obowiązuje stały tygodniowy plan zajęć, w innych grafik zmienia się co miesiąc. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. W ofercie jest m.in.: nauka języków obcych, spotkania z dietetykiem, zajęcia ruchowe i kreatywne, zajęcia z fizjoterapeutą, wyjścia do kina, warsztaty plastyczne, wokalno-taneczne i teatralne, szkolenia komputerowe i nauka korzystania ze smartfona, zajęcia z zakresu profilaktyki zdrowia, gry w karty. Organizowane są spotkania z ciekawymi gośćmi. Działają tam kawiarenki i wypożyczalnie kijów nordic walking.
Osiedlowe Centra Seniora również w 2023 roku
O opinię na temat Osiedlowych Centrów Seniora poprosiliśmy Zdzisława Tylickiego, prezesa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bydgoszczy.
- Wiem, że dużo osób korzysta z oferty Osiedlowych Centrów Seniora. Ludzie są zadowoleni. Słyszałem pozytywne opinie o centrum w Fordonie, funkcjonuje bardzo dobrze. Oprócz uczestnictwa w różnych zajęciach można tam po prostu posiedzieć i porozmawiać przy kawie i ciastku - mówi Zdzisław Tylicki.
Centra powstały jako odpowiedź na wnioski z ubiegłorocznej diagnozy potrzeb i potencjału bydgoskich seniorów. Prezydent Bydgoszczy ogłosił otwarty konkurs ofert, w ramach którego wsparto otwarcie centrów kwotą blisko 200 tysięcy złotych.
- Centra działają aktywnie i zgodnie z założeniami konkursu, w ramach którego są dofinansowywane. Ich oferta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - informuje nas Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Pilotażowy projekt trwa do końca bieżącego roku. - Trwa analiza ewaluacji projektu, są przeprowadzane wywiady z osobami prowadzącymi zajęcia, a uczestnicy wypełniają ankiety. Na podstawie wyników ewaluacji opracowany zostanie kolejny otwarty konkurs ofert. Kontynuacja projektu została zaplanowana w przyszłym roku - dodaje Marta Stachowiak.
Czy takich osiedlowych punktów powinno być więcej? - Wydaje mi się, że te cztery lokalizacje sprawdzają się bardzo dobrze. Nie przesadzałbym z otwieraniem większej liczby takich miejsc, bo przecież wkrótce będzie działało nowe Centrum Seniora, które powstaje przy ulicy Dworcowej 3. Seniorzy odwiedzają też Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy Gdańskiej (można tam np. otrzymać Bydgoską Kartę Seniora - red.), więc oferta jest bogata - stwierdza Zdzisław Tylicki.
Osiedlowe Centra Seniorów w Bydgoszczy. Gdzie są?
W mieście działają cztery takie punkty: w Fordonie, na Bartodziejach, w Centrum i na Wzgórzu Wolności.
- Centrum przy ul. Garbary 2 na kampusie WSG. Centrum prowadzi Stowarzyszenie „Złoty wiek - żyj stokrotnie”. Numer telefonu 535 762 922.
- Centrum przy ul. Karpackiej 52 prowadzone przez Stowarzyszenie „Europejskie Centrum Sportów i Ratownictwa”. Numer telefonu 535 762 922.
- Centrum przy ul. Jarużyńskiej 9 prowadzone przez Fundację „Pro Omnis”. Numer telefonu 505 895 185.
- Centrum przy ul. Połczyńskiej 3. Prowadzi je Stowarzyszenie „Bezpieczeństwo Dziecka”. Numer telefonu 572 940 007.
Jak starsi ludzie spędzają czas w Osiedlowych Centrach Seniora można obejrzeć na filmikach zamieszczanych przez stowarzyszenia w mediach społecznościowych.
