Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oko kamery na Szwederowie

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Jedna z 27 nowych kamer obrotowych i stacjonarnych zostanie zamontowana przy skrzyżowaniu ulic Nowodworskiej, Podgórnej, Filareckiej, Orlej, Leszczyńskiego i Ugory.

Jedna z 27 nowych kamer obrotowych i stacjonarnych zostanie zamontowana przy skrzyżowaniu ulic Nowodworskiej, Podgórnej, Filareckiej, Orlej, Leszczyńskiego i Ugory.

W Bydgoszczy w sieci monitoringu pracuje dziś 95 kamer. Do końca roku przybędą nowe urządzenia. Jedna z 27 kamer zamontowana zostanie na Szwederowie w pobliżu skrzyżowania ulic: Nowodworskiej, Podgórnej, Filareckiej, Orlej, Leszczyńskiego i Ugory. <!** reklama>

- Cieszę się, że ten rejon wreszcie będzie monitorowany - mówi pan Witold, mieszkaniec ulicy Filareckiej. - To miejsce jest szczególnie niebezpieczne, podobnie jak całe stare Szwederowo. Co kilka tygodni słyszę, że ktoś na kogoś napadł, pobił lub okradł.

Zdaniem pana Witolda, kamer na Szwederowie powinno być więcej, między innymi, w okolicach tzw. Koziego Rynku oraz ulic Konopnickiej, ks. Skorupki i Leszczyńskiego. Monitoring, niestety, nie załatwi wszystkiego.

- Kamery pozwalają nam śledzić miejsca, w których w danej chwili nie ma patroli - wyjaśnia kom. Monika Chlebicz, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. - Im więcej kamer, tym lepiej. Nie można jednak oczekiwać, że uda nam się monitorować każdy zakątek miasta.

Operatorami monitoringu są cywilni pracownicy Straży Miejskiej, a jego centrum znajduje się w Komendzie Miejskiej Policji. Dyżurny, jeśli zauważy coś niepokojącego, natychmiast przykazuje informację funkcjonariuszom policji. Dzięki temu, między innymi, udało się uratować życie dwóch dziewczyn, które zimą chodziły po krze w pobliżu Wyspy Młyńskiej. Kamery pozwoliły też ustalić drogę, którą przeszedł James Nolan. Przypomnijmy, że Irlandczyk zginął podczas EURO 2012, a jego ciało odnaleziono niedaleko jazu na Brdzie.

- Ważna jest także jakość nagrania - podkreśla kom. Monika Chlebicz. - W Bydgoszczy jest ona dość dobra, czasami więc możemy udostępniać materiały mediom.

Warto dodać, że kolejne 26 kamer - o czym poinformował nas Robert Dobrosielski, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy - zamontowane zostaną w Fordonie na ul. Berlinga, w pobliżu bloku przy ul. Gierczak 13 oraz na ul. Klejna i Duracza. Kamery pojawią się także niedaleko skrzyżowania ul. Chocimskiej i Kościuszki oraz na Wyspie Młyńskiej i ul. Farnej. Monitorowana będzie również cała ul. Dworcowa, tam zamontowane zostaną aż 22 urządzenia; 18 kamer obrotowych i 4 stacjonarne.

- W mieście docelowo będzie pracowało 200 kamer - podkreśla Robert Dobrosielski.

Jednocześnie, o czym informuje na stronach internetowych ratusza Anna Strzelczyk-Frydrych z zespołu prasowego UM, rozbudowany zostanie monitoring obiektów szkolnych. Kamery pojawią się na pięciu kompleksach boisk sportowych, wybudowanych w ramach programu „Moje boisko-orlik 2012” (ZSZ nr 18 przy ul. Hutniczej, SP nr 10 przy ul. Śląskiej, SP nr 38 przy ul. Węgierskiej, ZSz nr 16 przy ul. Koronowskiej oraz Gimnazjum nr 9 przy ul. Gajowej).

Systemem monitoringu obiektowego objęte są w mieście wszystkie szkoły. System ten jednak nie łączy się z miejską siecią.

Lokalizacja nowych kamer

Najwięcej, bo aż 22 urządzenia pojawią się na ulicy Dworcowej.

Pozostałe zamontowane zostaną, m.in., na ulicach: Berlinga, Klejna, Gierczak, Duracza, Farnej, przy skrzyżowaniu z Jezuicką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!