Jak wykuwa się legendarne miecze samurajskie? Jak długo i w jaki sposób robi się makijaż gejszy? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć już od soboty - przez dziewięć dni.
<!** Image 2 align=right alt="Image 95504" sub="Tak było w Biskupinie na ubiegłorocznym festynie archeologicznym / Fot. Archiwum">Japonia cieszy się sporym powodzeniem w naszym regionie. W Toruniu od wielu lat odbywają się cykliczne Dni Kultury Japońskiej, a japoński Sharp w Łysomicach wybrał sobie miejsce dla fabryki. Ale to nie wszystko. Ci, którzy pasjonują się Krajem Kwitnącej Wiśni, będą mogli poznać jego kulturę podczas kolejnego tematycznego festynu archeologicznego w Biskupinie.
- Japonia to kraj nie tylko samurajów - przekonuje Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, który w sobotę podczas otwarcia imprezy wystąpi w... kimonie. - Zaplanowaliśmy m.in. pokazy walk sumo z udziałem Roberta Paczkowa, polskiego mistrza świata w tej dyscyplinie. Jeśli będzie padało, odbędą się pod namiotem. Ci, którzy zdecydują się do nas przyjechać, nie będą narzekali.
Jedną z największych atrakcji może okazać się porównanie sposobu walki i uzbrojenia wojowników z różnych okresów i kultur: Celtów, Gotów, Słowian, Saracenów, rzymskich legionistów, gladiatorów, wikingów i krzyżowców. Walkę będzie można podziwiać także na niebie. I to niezwykle oryginalną, bo na... japońskie latawce.
<!** reklama>Nie zabraknie judo, kendo, aikido, karate, kabudo, iaido, jodo. Śmiałkowie będą mogli rywalizować w cięciu mieczem lub wcielić się w mincerza, który zajmował się kontrolą monet i wyłapywał fałszerstwa. Odbędą się nauka kaligrafii i formowania drzewek bonsai, rytuał parzenia herbaty, odczynianie uroku i lekcja origami, pokazy makijażu gejszy i np. prezentacja rytuałów... samobójstwa seppuku i jigai.
Co roku podczas festynu archeologicznego przez Biskupin przewija się średnio około 80 tysięcy osób. Biskupiński festyn archeologiczny jest bowiem największą tego typu imprezą w Europie.
Już dziś też planowana jest kolejna edycja, która odbędzie się za rok. Tematem wiodącym będzie wówczas prawdopodobnie kultura Węgier.
Szczegółowy program tegorocznej imprezy można znaleźć na stronie: www.biskupin.pl
Wygraj bilet
Dla naszych Czytelników mamy 5 podwójnych zaproszeń na festyn w Biskupinie. Trafią do osób, które dziś o godz. 12 jako pierwsze przyślą maila na adres: [email protected] z prawidłową odpowiedzią na pytanie: Jaką kulturę prezentowano w Biskupinie przed rokiem: Bałtów, Rzymian czy Indian? W mailu należy także podać swoje imię i nazwisko.