Otwarcie dziewięciodniowej imprezy nastąpi dziś o godzinie 10 przy wejściu do muzeum. Gości powita ubrany w zbroję samuraja, Wiesław Zajączkowski, dyrektor muzeum.
<!** Image 2 align=right alt="Image 95556" sub="Kimona, w których wystąpią uczestnicy festynu, zostały przygotowane w pracowni krawieckiej biskupińskiego muzeum / Fot. Archiwum">Przygotowania do festynu trwały jeszcze wczoraj do późnych godzin nocnych. Przybywających turystów bawić będzie ponad 400 wykonawców. Przygotowano ponad 60 stanowisk, na których prowadzone będą do następnej niedzieli warsztaty archeologiczne. Przygotowano 8 hektarów na parkingi dla samochodów. Do Biskupina ma przyjechać 400 wycieczek. Chętnych ciągle przybywa. Organizatorzy z nadzieją spoglądają w niebo, bo od ładnej pogody zależy wszystko. Wiesław Zajączkowski cieszy się, że po raz pierwszy w historii festynów biskupińskich turyści będą mieli dobrze oznaczoną drogę.
- Należą się podziękowania Jackowi Mazanemu, dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych, i pracownikom tej instytucji, bo nie szczędzili sił aby postawić znaki drogowe – mówi Wiesław Zajączkowski. - Pracowali jeszcze wczoraj. Znaki informujące jak dojechać do Biskupina są ustawione na drodze krajowej nr 5.
Ten festyn jest poświęcony tajemnicom Japonii. Goście, którzy do nas przyjadą, zobaczą, że jest ona nie tylko krajem samurajów, ale także wspaniałej kultury i rzemiosła. -Na kraalu będzie duża dymarka japońska, która zużyje około dwóch ton węgla – mówi Wiesław Zajączkowski, który obiecuje, że jak nie popłynie z niej gorący metal, popełni seppuku. Ma już przygotowany do tego celu rytualny krótki miecz. Chętnych do obejrzenia tego desperackiego czynu nie brakuje.
<!** reklama>Dla tych osób, rozmiłowanych w mocnych scenach przygotowano pokazy karate, które odbywać będą się codziennie. Dwudziestoosobowa grupa pod kierownictwem Jana Adamskiego z Poznania demonstrować będzie judo, aikido i kendo. Atrakcją ma być pokaz walk sumo w wykonaniu Roberta Paczków, medalisty mistrzostw Europy i świata, który stoczy bój z Edwardem Koluchem, medalistą mistrzostw Polski. Pokaz uzbrojenia, walk oraz seppuku prezentować będzie Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej z Rzeszowa.
Dla nastawionych bardziej pokojowo, miłujących życie wśród piękna przygotowano pokazy rękodzielnicze. Odbędzie się prezentacja kształtowania miniaturowych drzewek, ceremonia parzenia herbaty oraz sztuka origami. Warsztaty kaligrafii japońskiej prowadzić będą mistrzowie Hajime i Lucyna Watanabe z Torunia oraz Urszula Immamure z Krakowa.
Nie zabraknie tradycyjnych pokazów, do których tak bardzo się przyzwyczailiśmy, w tym tańców szkockich zespołu Comhlan.