Antyczna kraina będzie na wyciągnięcie ręki. Dysputy filozofów, przepowiednie Pytii i zmagania olimpijskie. To tylko niektóre z atrakcji czekających na osoby, które odwiedzą Biskupin.
<!** Image 3 align=none alt="Image 179010" sub="Tym razem muzeum w Biskupinie przygotowało festyn w scenerii antycznej Grecji /fot. archiwum">Według zapewnień organizatorów, ma być bardzo kolorowo i przede wszystkim różnorodnie. W trakcie dziewięciu dni trwania festynu odbędziemy niezwykłą podróż w czasie i poznamy, jak żyli starożytni Grecy. Wielkie otwarcie imprezy już w tę sobotę.<!** reklama>
Tu rodziła się Europa
- Taki temat festynu marzył nam się od wielu lat. Dlaczego starożytna Grecja? Uczymy się o niej od najmłodszych lat. Chcemy tę podręcznikową wiedzę zaprezentować w ciekawszy sposób. Okazuje się, że praźródła prawie każdej dziedziny wywodzą się właśnie z antycznej Grecji - tłumaczy Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Program festynu jest bogaty, więc każdy ze zwiedzających znajdzie coś dla siebie. Do jednych z głównych atrakcji należą pokazy walki i uzbrojenia. W role ciężkozbrojnych hoplitów wcielą się prawdziwi ateńczycy z grupy „Koryvantes Hoplites”. Zmagania tej słynnej falangi prezentowane będą każdego dnia imprezy.
Inną wyjątkową rekonstrukcją będzie świątynia delficka. W tym przypadku nie mogłoby się obejść bez słynnej wieszczki Apollina - Pytii. Każdy chętny będzie mógł zadać jej pytanie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiedzi starożytnej kapłanki były zawsze wieloznaczne, więc nie liczmy na konkrety.
Grecja to także teatr. O tym, jak wyglądali występujący i na jakich zasadach opierała się starożytna gra aktorska, zwiedzający przekonają się na własne oczy. Będzie to możliwe dzięki spektaklom teatru antycznego „Sfinga”.
Grecka codzienność
Pokazanie tego, jak żyli starożytni Grecy, jest najważniejszym celem festynu. W związku z tym nie zabraknie pokazów mody z tego okresu, jak i możliwości skosztowania tradycyjnych greckich smakołyków.
- Zaprezentujemy, jak mieszkali antyczni Grecy. Ciekawostką będą pokazy przędzenia i tkania. Będzie można z bliska przyjrzeć się, jak powstawały grecka ceramika i freski. W programie jest także prezentacja ceremonii starożytnych zaślubin i warsztaty tańców ludowych - wymienia dyrektor.
Zawiedzeni nie powinni być także wielbiciele sportu. W końcu Grecja to kolebka igrzysk. Na festynie zaprezentowane zostaną dyscypliny olimpijskie. Dodatkowo chętni będą mogli spróbować własnych sił w rzucie dyskiem, skoku w dal czy w biegach.
W biskupińskim grodzie pojawi się także olimpijczyk. Swoją obecność zapowiedział wybitny sportowiec Rafał Kubacki - polski judoka, mistrz świata i Europy.
Jak dotrzeć na festyn?
Do Biskupina bez problemu dojedziemy samochodem (Biskupin znajduje się 5 kilometrów na wschód od międzynarodowej drogi E5), ale to niejedyna opcja. Przejeżdża tamtędy również część autobusów PKS między Żninem a Gąsawą. Jeszcze inne wyjście to przejażdżka kolejką wąskotorową ze Żnina (trwa ona około 40 minut). Za całodzienny pobyt na festynie dorośli zapłacą 12, a dzieci 10 złotych.
Za darmo na festyn
Mamy bilety dla naszych Czytelników
Dla naszych Czytelników mamy 10 wejściówek na festyn w Biskupinie. Wystarczy poprawnie odpowiedzieć na następujące pytanie konkursowe, związane ze starożytną Grecją - czym jest pantathlon? Odpowiedzi podpisane imieniem i nazwiskiem prosimy wysyłać pod adresem mailowym [email protected]. Bilety otrzymają osoby, które odpowiedzą najszybciej. Zwycięzcy otrzymają od nas mail zwrotny.
Dziewięć dni antycznego święta
Festyn archeologiczny w Biskupinie potrwa od 17 do 25 września. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.biskupin.pl
Program festynu
17 września (od godz. 10 do 17) - Dzień Muzy Poezji Miłosnej - Erato
niedziela, 18 września (od godziny 10.30 do 17) - Dzień Muzy Poezji Lirycznej i Muzyki - Euterpe
poniedziałek, 19 września (od godziny 10.30 do 17) - Dzień Muzy Poezji Epickiej - Kaliope; dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych
wtorek, 19 września (od godziny 10.30 do 17)- Dzień Muzy Historii i Filozofii - Klio
21 września (od 10.30 do 17)- Dzień Muzy Tragedii - Melpomene
czwartek, 22 września (od godziny 10.30 do 17) - Dzień Muzy Pieśni - Polihymnia
piątek, 23 września (od godziny 10.30 do 17) - Dzień Muzy Tańca - Terpsychora
sobota, 24 września (od godziny 10.30 do 17) - Dzień Muzy Komedii - Talia
niedziela, 25 września (od godziny 10.30 do 17) - Dzień Muzy Astonomii - Urania
Można będzie zobaczyć
do głównych atrakcji festynu należą: pokazy ludowych tańców greckich zespołu „Fundakia”oraz warsztaty taneczne dla chętnych, pokazy walki i uzbrojenia hipolitów, pokazy pankrationu i pantathlonu, koncerty pieśni starogreckich, prezentacje greckich wynalazków i odkryć, spektakle teatru antycznego „Sfinga”, pokazy starożytnej mody greckiej, pokazy dyscyplin sportowych
poza licznymi stanowiskami, odwiedzający mogą zwiedzać także wystawę czasową „Grecja - narodziny Europy”, zorganizowaną we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, skąd pochodzą eksponowane zabytki.
Dla zmotoryzowanych gości festynu przygotowanych będzie kilkanaście hektarów powierzchni parkingowej rozlokowanej wokół rezerwatu.
uruchomionych będzie kilka kas biletowych
Nie tylko Grecja
na terenie rezerwatu, u nasady półwyspu, znajduje się przystań statku „Diabeł Wenecki”. Rejs po Jeziorze Biskupińskim (w godzinach od 9 do 17) trwa około 30 minut. Statek kursuje codziennie oprócz poniedziałków. Cena biletu 6 zł
pomiędzy Żninem a Gąsawą, przez Wenecję i Biskupin, kursuje kolejka wąskotorowa. Podróż ze Żnina do Biskupina trwa około 40 min. Odjazdy ze Żnina: 9.00, 10.20, 11.40, 13.20, 14.40, 16.00; Z Biskupina: 10.30, 11.45, 13.30, 14.50, 16.10, 17.35. Przejazd w jedną stronę kosztuje 6 zł
honorowy patronat nad festynem objęła pani Anna Komorowska, żona Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP.
Według wstępnych deklaracji weźmie ona udział w otwarciu festynu, 17 września o godzinie 10.