Co roku wybierają się na niego tysiące inowrocławian. Tym razem mieszkańcy Kujaw odwiedzający Pałuki, będą mogli przenieść się w czasy świetności Imperium Rzymskiego.
<!** Image 2 align=right alt="Image 33284" sub="Jak zapowiada Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, podczas festynu nie zabraknie stałych pokazów - wykonywania ozdób z kości, rogu i poroża, toczenia w kole i lepienia naczyń">Fani komiksów o Asterixie wiedzą, że „ostatnia wioska zamieszkiwana przez nieugiętych Gallów stawiała opór rzymskiemu najeźdźcy”. To jednak tylko bajka. Bliżej prawdy było już autorom filmu „Gladiator” z Russelem Crowe, którzy pokazywali, jaką potęgą były późniejsze Włochy. W Biskupinie przekonamy się na własne oczy, że imperium nie miało sobie równych.
Legionista rzymski nie postawił prawdopodobnie nogi na terenie obecnej Polski, lecz wpływy tej kultury archeolodzy od dawna odkrywają na ziemiach między Odrą, Wisłą i Bugiem.
Gości festynowych przyjmą w Biskupinie rzymskie damy, senatorzy, legioniści i rzemieślnicy. Będzie można obserwować walki gladiatorów i różnorodne zajęcia mieszkańców starożytnego Rzymu. Między innymi, będzie można podziwiać żmudne układanie mozaiki z kolorowych kostek czy budowę drogi według rzymskich prawideł.
<!** reklama left>- Goście, którzy przyjadą do Biskupina będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć zrekonstruowane wnętrze rzymskiego domu i porozmawiać z rzymską patrycjuszką czy senatorem - obiecuje Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Zaplanowano także pokazy mody i degustacje specjałów kuchni rzymskiej. Kolejną atrakcją będzie obóz marszowy, który rozbije wojsko - legioniści będą prezentować musztrę, uzbrojenie żołnierzy i scorpio - specjalne urządzenie stosowane do oblegania i walki. Zaprezentują także formacje, i taktyki, jakie stosowano w walkach z barbarzyńcami.
Każdego dnia przewidziane są stałe pokazy, jak wykonywanie ozdób z kości, rogu i poroża, toczenie w kole, ręczne lepienie i zdobienie naczyń glinianych oraz warzenie soli i wiele innych atrakcji. Nie zabraknie tak uwielbianej przez gości odwiedzających Biskupin kąpieli w balii. W tym roku po raz pierwszy w biskupińskim grodzie będzie można wziąć udział w targu niewolników.
Szczegółowy program imprezy można znaleźć w Internecie pod adresem www.biskupin.pl.