https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bałtowie gośćmi Biskupina

Marta Makowska
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie już po raz 13. zaprasza na . Tym razem będziemy mogli . Szczególnie interesujący ma być pokaz w Szurpiłach.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie już po raz 13. zaprasza na . Tym razem będziemy mogli . Szczególnie interesujący ma być pokaz w Szurpiłach.

<!** Image 2 align=right alt="Image 62800" >Pod biskupińskie strzechy przybędzie wielu specjalistów z krajów zajmowanych dawniej i obecnie przez ludy bałtyjskie.

Litewski kunszt jubilerski

Z Litwy przyjadą przedstawiciele stowarzyszenia „Pajauta”, którzy pokażą, między innymi, swój kunszt jubilerski. Dzięki nim tradycyjna biskupińska pasieka zostanie wzbogacona o nową barć, wydrążoną w pniu drzewa na wysokości kilku metrów. Przybędą również litewscy znawcy medycyny, którzy w bardzo realistyczny sposób zainscenizują badania chorego na ospę czy trąd. Wspierać ich będą cyrulicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Łotewskie skarby

Łotewski zespół „Troksnu iela” pokaże, czym zajmowały się w wiekach średnich ludy bałtyjskie. Usłyszymy dźwięki, wydobywające się z drumli, liry korbowej, piszczałek i hudoku. Będzie też okazja, by obejrzeć skarby starożytnej Łotwy, które specjalnie na festyn archeologiczny w Biskupinie przywieziono z Narodowego Muzeum Historii w Rydze.

<!** reklama left>Codziennie w godzinach 10-17 będzie można obejrzeć wiele spektakli i zapoznać się z tradycją i kulturą bałtyjską. - Szczególnie zapraszamy na pokaz walki obronnej osady jaćwińskiej w Szurpiłach. Inscenizacja przedstawi wydarzenia z XIII wieku - zapowiada Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie: - Festyn jest największą w Polsce imprezą edukacyjną. Chcemy pokazać zwiedzającym Litwę i Łotwę. Ten ostatni kraj jest u nas prawie nieznany. W tym roku mija 10 rocznica naszej współpracy z archeologami z Litwy z rezerwatu w Kernave.

<!** Image 3 align=right alt="Image 62800" >Spacerując po osadzie, zatrzymajmy się na chwilę i przypatrzmy się pokazom tańców szkockich, białoruskich i węgierskich. Będzie można wziąć udział w warsztatach tanecznych. Ponadto warto podpatrzeć, jak grupa Duńczyków topi żelazo, a kowal z Litwy kuje broń. Jubilerzy z Litwy zaprezentują wyroby z brązu i srebra. Od gości z Wieliczki dowiemy się, jak warzono sól. Większość prezentacji została przygotowana przy wpółpracy międzynarodowej. Berlińscy dziegciarze i smolarze zapoznają zainteresowanych ze swoim fachem, natomiast goście z Holandii opowiedzą i pokażą, jak obrobić len. Wyroby z filcu i cały proces przygotowania wełny do filcowania zaprezentują specjaliści z Węgier.

Handel wymienny między Bałtami a kupcami rzymskimi, którzy w drodze po bursztyn i skóry na Sambię założyli faktorię w Biskupinie, będzie dużą atrakcją festynu.

Nie zabraknie również tradycyjnej muzyki w wykonaniu, między innymi, zespołów Stary Olsa, Sugalló, Sedula.

Nobel dla muzeum

Biskupińskie muzeum jest laureatem tegorocznej edycji Europa Nostra. Nagroda uznawana jest za odpowiednik Nobla w dziedzinie kultury i muzealnictwa.

Medal odebrał Wiesław Zajączkowski. Jest to wyraz uznania dla jego dotychczasowych działań, służących zachowaniu biskupińskiego dziedzictwa, działalności edukacyjnej i naukowej.

Pierwszego dnia festynu zostanie odsłonięty medal wmurowany w portal drzwi pawilonu muzealnego. Odsłonięcia dokona wiceprezydent Europa Nostra, Andrea H. Schuler.

Szczegółowy program festynu na stronie internetowej: www.biskupin.pl. Zgłoszenia wycieczek i informacje telefoniczne - tel. 052-302-50-55, codziennie w godz. 9.00-17.00, tel./fax. 052-302-54-20 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski