Urozmaiceniem pobytu (szczególnie z dziećmi) może być jazda na sankach po muzealnych ścieżkach.
MAB czynne jest w godzinach 9.00-16.00. Bilety: normalny - 23 zł, ulgowy - 15 zł, dzieci do lat 6 włącznie wstęp wolny (należy pobrać bezpłatny bilet wstępu w kasie lub przy wejściu do rezerwatu).
Zwiedzanie obejmuje rezerwat archeologiczny (można przyjechać z czworonogiem, pies musi być na smyczy i w kagańcu) i pawilon muzealny z wystawami.

Przypomnijmy:
Rezerwat archeologiczny w Biskupinie jest jednym z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Z nich najsłynniejsze jest stanowisko na półwyspie Jeziora Biskupińskiego z pozostałościami osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza niezwykle istotne dla tzw. "archeologii mokrej" zajmującej się stanowiskami bagiennymi i torfowymi. Jego odkrycie znalazło się w gronie 100 najważniejszych archeologicznych odkryć XX wieku.
Dziś w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje:
obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja),
- osady pierwszych rolników,
- osady obronnej na półwyspie,
- grobów skrzynkowych,
- wioski piastowskiej,
- oraz Chata Pałucka - obiekt etnograficzny, wpisany do rejestru zabytków.
Atrakcją rezerwatu są również zwierzęta zbliżone do ras pierwotnych, jakie żyły na naszych terenach przed wiekami i jakie w różny sposób służyły ludziom. Zwierzęta mieszkają w "Zwierzyńcu", czyli w rozległych zagrodach, w których znajdują się rekonstrukcje dawnych obiektów związanych z hodowlą.

Od wielu lat w Biskupinie hodowane są koniki polskie - prymitywna, odporna na choroby i wytrzymała rasa koni wywodząca się od leśnych tarpanów. W 1984 roku poszerzono hodowlę o owce wrzosówki i kozy. Owce wrzosówki spokrewnione są z muflonem europejskim i należą do grupy owiec północnych, krótkoogoniastych, odpornych na złe warunki środowiskowe i niedostatki pożywienia. Najmniej od czasów prehistorycznych zmieniły się kozy. Od kilku lat w Rezerwacie hodowane jest także bydło rasy polskiej czerwonej. (źródło: www.biskupin.pl)
Zimowa wycieczka po biskupińskim rezerwacie archeologicznym:
