https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieczory w krainie samurajów

Anna Krzesińska
Przegląd Kina Samurajskiego odbywa się pod hasłem „Chanbara eiga”. Można to przetłumaczyć jako filmy z walkami na miecze. To określenie japońskiego gatunku filmów.

Przegląd Kina Samurajskiego odbywa się pod hasłem „Chanbara eiga”. Można to przetłumaczyć jako filmy z walkami na miecze. To określenie japońskiego gatunku filmów.

<!** Image 2 align=right alt="Image 177369" >- Cztery filmy, które prezentujemy od czwartku do niedzieli, przybliżają sylwetkę samuraja, jego etos i kodeks, którym się kierował. Zważywszy na pozycję, jaką w kulturze japońskiej ma kino samurajskie, stało się ono nośnikiem treści związanych z bushido (niepisanym kodeksem samuraja - red.) - informuje Sumita Mira Sangar z Muzeum Okręgowego. - Prezentowane są filmy dwóch reżyserów, Masakiego Kobayashiego i Akira Kurosawy. Obaj są wybitnymi twórcami, dzięki nim kino samurajskie zyskało rozgłos także na Zachodzie.

Przegląd towarzyszy ekspozycji „Tajemnice samurajów”. W filmach oczywiście pojawia się nieodłączny towarzysz samuraja - jego miecz. Znakomite przykłady broni samurajów oglądamy też na wystawie.

- Eksponaty prezentowane na naszej wystawie są wspaniałym przykładem kunsztu japońskich mistrzów kowalskich. O ich klasie decyduje nie tylko wartość historyczna, ale i artystyczna. Ekspozycja ta jest podróżą przez siedem wieków japońskiej historii - podkreśla kurator wystawy Paweł Czopiński.

Wspaniałym przykładem japońskiego uzbrojenia jest też unikatowa kolekcja kompletnych zbroi japońskich wraz z oryginalnymi skrzyniami i broń palna, raczej nietypowa dla feudalnej Japonii. Uzupełnieniem są drzeworyty, wprowadzające widzów w świat tradycji samurajskiej.

Okazuje się również, że głównych bohaterów filmów Przeglądu Kina Samurajskiego możemy zobaczyć na... wystawie (na przykład Shingen Takeda, czyli główna postać filmu „Sobowtór”, jest przedstawiony na kilku drzeworytach).

Gdzie, kiedy, po ile?

  • 19 sierpnia, g. 21 - film „Harakiri”, reż. M. Kobayashi
  • 20 sierpnia, g. 20.30 - pokaz kyudo i iaido (łuk i miecz), g. - 21 - film „Bunt”, reż. M. Kobayashi
  • 21 sierpnia, g. 20.30 - pokaz kyudo i iaido (łuk i miecz), g. 21 - film „Sobowtór”, reż. A. Kurosawa
  • Bilety po 7 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy) na jeden film do nabycia w Kamienicy pod Gwiazdą lub przed seansami w Ratuszu Staromiejskim. Bilet upoważnia także do wstępu na wystawę „Tajemnice samurajów” w Kamienicy pod Gwiazdą. W przypadku niepogody przegląd odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

<!** reklama>

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski