https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samuraje już pukają do bramy

Maria Warda
W tym roku festyn w Biskupinie poświęcony będzie Krajowi Kwitnącej Wiśni. Wiesław Zajączkowski, wódz prastarego grodu, wystąpi tym razem w kimonie.

W tym roku festyn w Biskupinie poświęcony będzie Krajowi Kwitnącej Wiśni. Wiesław Zajączkowski, wódz prastarego grodu, wystąpi tym razem w kimonie.

<!** Image 2 align=right alt="Image 94064" sub="Tegoroczny festyn w Biskupinie jest kontynuacją cyklu prezentacji pradawnych kultur i cywilizacji świata Fot. Szymon Cieślak
">Tegoroczny festyn odbywać się będzie pod hasłem „Japonia kraj nie tylko samurajów”. Trwał będzie od 13 do 21 września (godzinach od 10 do 17). Cena jednorazowa biletu wstępu wyniesie 12 złotych, ulgowa od dzieci, uczniów szkół podstawowych, studentów, emerytów i rencistów 10 złotych. Dla dzieci do lat siedmiu i osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami zapewniono wstęp bezpłatny.

Sztuki walki dla każdego

Komitet organizacyjny tworzą: Aleksander Bursche z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

- Ten festyn jest kontynuacją biskupińskiego cyklu prezentacji pradawnych kultur i cywilizacji świata - mówi Wiesław Zajączkowski. - Jego organizatorzy pragną przedstawić niezwykłą historię i dokonania mieszkańców Kraju Wschodzącego Słońca.

<!** reklama>Goście będą mogli przekonać się, że Japonia jest krajem bardzo bogatym w obyczaje, a znani z filmów samuraje to tylko jeden z elementów tego niezwykłego świata. Podziwiać będzie można, między innymi, zapasy sumo z udziałem mistrza świata w tej dyscyplinie. Do grodu przybędą także grupy, które będą każdego dnia zaprezentują walki karate, judo, aikido i kendo.

- Zapewne ciekawy będzie pokaz strzelania z łuku, różniącego się od europejskiej broni kształtem i rozmiarami - mówi Wiesław Zajączkowski.

Zwiedzający będą mieli możliwość porównania japońskich sztuk sztuk walk z europejskimi wojownikami z różnych okresów i kultur.

Układanie kwiatów

Zaplanowano także moc innych atrakcji, a wśród nich, pokazy rękodzieła, jak sztuka układania kwiatów oraz sposoby formowania miniaturowych drzew. Nie zabraknie też nauki parzenia i ceremonii podawania herbaty. Każdego gościa z pewnością zauroczy wystawa poświęcona Japonii, którą juz od kilku dni można podziwiać w pawilonie muzealnym.

Osoby przyzwyczajone do tradycji będą mogły powitać stałych wystawców, którzy prowadzić będą warsztaty rękodzielników z całego kraju. Informacje na temat tegorocznego festynu można uzyskać pod numerem 052 30 25 055 internetowej stronie www.biskupin.pl.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski