Lotto Bydgostia jest nie tylko bardzo aktywna na niwie sportowej, ale od czasu do czasu zaskakuje na innym polu. Tym razem wydawniczym. W klubie przygotowano wyjątkową publikację.
- To wstęp do jubileuszu stulecia naszego klubu, który będziemy obchodzić w 2028 roku - zaznacza Zygfryd Żurawski, honorowy prezes Lotto Bydgostii, twórca potęgi klubu z Żupy 4. - Główną przesłaną napisania tej książki, swoistej kroniki klubu - był fakt szczególnego udokumentowania działalności pierwszych pięćdziesięciu lat, od powstania w 1928 roku do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Gdy przed remontem i modernizacją naszej przystani robiliśmy w klubie porządki to odkryliśmy, że mamy blisko 300 czarno - białych zdjęć dokumentujących początki jego istnienia oraz lata przedwojenne i tuż po wojnie. Przy tym zachowało się doskonale opisane przez kronikarza klubu druha Mieczysława Majtkowskiego życie klubowe właśnie z tego okresu. A wszystkie te zapiski w kronice klubowej były w sposób wyjątkowy ozdobione. To był mój obowiązek, aby zachować te cenne pamiątki w książkowym wydaniu, jako, że wiele zdjęć było już mocno zniszczonych czy też nieczytelnych. Na szczęście w 2022 roku mój syn Michał, obecnie wiceprezes do spraw organizacyjnych naszego klubu, zlecił skanowanie kronik i zdjęć Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy. Po kilku miesiącach prace zostały wykonane i kroniki są dostępne bez opłat w domenie publicznej. I my z tej domeny skorzystaliśmy - wyjaśnia.
Te zdjęcia i kroniki obrazujące początkową działalność Kolejowego Klubu Wioślarskiego, który powstał dzięki działaczom wywodzącym się z Kolejowych Warsztatów Głównych I Klasy w Bydgoszczy, po II wojnie światowej Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, a obecnie PESA Bydgoszcz S.A zostały bardzo dobrze już opisane w książce „ 65 lat z biegiem Brdy” wydanej przez klub w 1993 roku. Autorami byli już nieżyjący redaktorzy "Gazety Pomorskiej"Zbigniew Urbanyi i Tomasz Malinowski.

Gala Ekstraklasy 2025 - Michał Listkiewicz
- Postanowiłem, za zgodą córki Zbyszka - Ilony i żoną Tomka - Katarzyną wykorzystać te materiały jeszcze raz bez żadnych korekt, co w pełni oddaje tamte lata działalności i funkcjonowania KKW. Nie mogło zabraknąć też rozdziałów dotyczących największych osiągnięć naszych wioślarzy i żeglarzy morskich - precyzuje Zygfryd Żurawski.
W książce jest też opisana bardzo dokładnie olimpijska medalowa passa klubu zapoczątkowana w 2000 roku w Sydney przez Roberta Sycza, a kontynuowaną przez niego w Atenach. Są opisy medalowych sukcesów Miłosza Bernatajtysa i Bartłomieja Pawełczaka w Pekinie, Magdaleny Fularczyk w Londynie oraz wraz z Natalią Madaj w Rio de Janeiro, Moniki Ciaciuch w tym samym miejscu, a także Mateusza Biskupa w Paryżu. Medale olimpijskie dla Litwy zdobyli też reprezentujący Bydgostię - Mindaugas Griskonis, Saulius Ritter, Donata Vistartaite i Milda Valciukaite.
Zobaczcie także
Wspaniały rejs „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011” opisał żeglarz Antoni Bigaj, zaś rozdziałem statystycznym dotyczącym startów wioślarzy bydgoskiego klubu na Igrzyskach Olimpijskich oraz pozostałych imprezach światowych i mistrzostwach Polski zajął się Tomasz Żurawski.
- Wszystkim gorąco dziękujemy za pracę przy tej ważnej publikacji, a osoby zainteresowane książką prosimy o kontakt z naszym klubem - dodaje Zygfryd Żurawski.
Bydgoski klub ma jeszcze wiele planów związanych ze 100-leciem klubu. Ma o nich regularnie informować.