Początek nowego roku akademickiego to nie tylko uroczyste inauguracje, ale też czas testowania systemów informatycznych, wypierających tradycyjne dziekanaty.
<!** Image 2 align=right alt="Image 133780" sub="W sobotę rok akademicki zainaugurowała Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. Fot. Radosław Sałaciński">Większość bydgoskich uczelni odchodzi od klasycznych metod przekazywania studentom informacji o wynikach zaliczeń i egzaminów oraz planach zajęć. Od dawna funkcjonują e-indeksy i e-dziekanaty.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w ubiegłym roku wprowadził system USOSWEB. - Zwiększa on możliwość kontaktów między studentami (poczta studencka) oraz orientacji w planach zajęć - wyjaśnia Tomasz Zieliński, rzecznik UKW. - Na razie system funkcjonuje na studiach dziennych. Zamierzamy go przetestować także na zaocznych.
System informatyczny UKW umożliwia studentom także korzystanie z wykładów fakultatywnych.
<!** reklama>Swój wewnętrzny program rozwija również Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa. - Zastąpienie tradycyjnych indeksów elektronicznymi planujemy w przyszłym roku akademickim - zapowiada Monika Żuchlińska, rzeczniczka KPSW. - Na początek system przetestujemy na jednym z kierunków. Jednak już od kilku lat nasi studenci korzystają z e-indeksów za pośrednictwem wirtualnego dziekanatu.
<!** Image 3 align=right alt="Image 133780" sub="Studia magisterskie rozpocznie, m.in., najlepsza absolwentka studiów licencjackich, Żaneta Malinowska, położna ze szpitala im. Biziela (na zdjęciu z rektorem) Fot. Radosław Sałaciński">Każdy student, po wpisaniu indywidualnego hasła, może sprawdzić oceny z zaliczeń i egzaminów oraz dowiedzieć się o planowanych zajęciach, terminach zjazdów, sprawdzić stan płatności i ewentualnego zadłużenia.
- Choć studenci KPSW nadal posługują się tradycyjnymi indeksami, to w pełni korzystają z danych dostępnych drogą elektroniczną - dodaje Monika Żuchlińska. - Pomyśleliśmy też o tych, którzy nie mają swoich komputerów i we wszystkich uczelnianych budynkach zainstalowaliśmy infokioski, czyli komputery podłączone do sieci.
Nie inaczej dzieje się w Wyższej Szkole Gospodarki. Uczelnia ta już od kilku lat doskonali własny system. Dzięki niemu komunikują się pracownicy WSG oraz studenci.
- Niektóre testy, na przykład z języków obcych, dostępne są tylko w systemie - wyjaśnia Agnieszka Kowalkowska z WSG. - Prócz wyników, umieszczane są w nim między innymi informacje o planach zajęć oraz dyżurach wykładowców.
W WSG funkcjonują e-indeksy, które powoli zastępują tradycyjne książeczki.
Zobacz galerię: Oceny także z infokiosku