Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy z gminy Dobrcz rozpoczęli zajęcia na Uniwersytecie III Wieku

Marek Chełminiak
Marek Chełminiak
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytetu Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Gospodarki - Filia w Dobrczu zgromadziła słuchaczy, z których większość korzysta z zajęć już od 3 lat.

Na początek odśpiewano „Gaudeamus”, po którym prof. WSG dr inż. Cezary Kościelak wręczył studentom indeksy. Następnie wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „O niezwykłych właściwościach ziół”.

- Filia uniwersytetu działa od wiosny 2013 roku, na podstawie porozumienia podpisanego pomiędzy naszym Gminnym Ośrodkiem Kultury, a Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy - mówi Marta Szulc, koordynatorka filii UTW WSG w Dobrczu.

Od tego czasu w uniwersyteckich zajęciach w Dobrczu uczestniczy blisko trzydzieści osób. Drugie tyle bierze udział w wykładach, odbywających się w Karolewie. - Tam, dzięki pomocy Ryszarda Haniewicza, dyrektora Zespołu Szkół Agro – Ekonomicznych, który udostępnił nam obiekt swojej szkoły, pół roku później, stworzyliśmy filię uniwersytetu dla mieszkańców Kotomierza, Wudzyna, Stronna i okolic - dodaje Małgorzata Mikrut, pierwsza koordynatorka i współorganizatorka UTW WSG w gminie Dobrcz.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy jest przedsięwzięciem skierowanym do ludzi dojrzałych, chcących zachować kondycję zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Tematyka wykładów dopasowana jest do aktualnych potrzeb słuchaczy. W ubiegłym semestrze, w Karolewie z ogromnym zainteresowanie spotkały się między innym warsztaty rękodzieła artystycznego, prowadzone przez Barbarę Hibnerowicz, która prezentowała między innymi, jak upleść wielkanocnego zająca z witek brzozowych. Z kolei słuchaczki z Dobrcza do dziś wspominają zajęcia Daniela Żurawskiego na temat sztuki Tai Chi, z którą związane są miedzy innymi podstawy chińskiej medycyny tradycyjnej oraz sztuki walki.

- Tematy wykładów na kolejne semestry układane są na podstawie ankiet z pytaniami na temat oczekiwań, wypełnianych przez wszystkich słuchaczy. Jak dotychczas, największym zainteresowaniem cieszy się problematyka prozdrowotna - mówi Małgorzata Mikrut.

W tym semestrze słuchacze z Dobrcza poznają między innymi piękno polskich gór, metody manipulacji w mediach, pierwszą pomoc w nagłych przypadkach oraz tajemnicze kulty i dawne wierzenia. Z kolei inauguracyjny wykład w Karolewie poświęcony był zielonej aptece, czyli roślinom, które służą ludziom. Kolejne poświęcone będą wiedeńskim specjałom, suplementom diety i zdrowemu kręgosłupowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!