Zanim to nastąpiło, tradycyjnie władze rektorskie UKW złożyły kwiaty pod pomnikiem króla Kazimierza Wielkiego, patrona bydgoskiej uczelni.
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 miała miejsce w Collegium Copernicanum UKW przy ul. Kopernika 1. Uroczystość rozpoczęła się od przekazania władzy rektorskiej, połączonej z wystąpieniem prof. dr. hab. Bernarda Mendlika, który w kwietniu br. zastąpił na tym stanowisku prof. Jacka Woźnego (kierował uczelnią od 2016 roku). Nowy rektor został wybrany na lata 2024-2028.


Dla osób, które rozpoczęły studia na I roku na UKW (oraz doktorantów), szczególnie ważnym momentem czwartkowego wydarzenia była immatrykulacja, czyli przyjęcie do grona żaków. Potem wykład inauguracyjny wygłosił Oriol Marquet Sardà, profesor titular z Universitat Autònoma de Barcelona.
W dalszej części uroczystości wręczono dyplomy doktora habilitowanego, a także wyróżnienia dla pracowników uczelni (Medale Casimirus Magnus, wyróżnienia naukowe) oraz najlepszych studentów i absolwentów. Swoje wyróżnienia wręczyło też Stowarzyszenie Absolwentów UKW. Wydarzenie zwieńczyły wystąpienia okolicznościowe i minikoncert.
To też może Cię zainteresować
W nowym roku akademickim na UKW tylko na I roku studiów stacjonarnych I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich uczelnia kształcić będzie 3366 studentów. Łączna liczba żaków na całym Uniwersytecie wyniesie 8185. Liczba doktorantów to 91. W kadrze nauczycielskiej jest 733 nauczycieli, w tym 212 profesorów i profesorów uczelni.
W swojej ofercie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego ma 56 kierunków na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich oraz 41 kierunków na studiów II stopnia.
- Ogólna liczba różnych kierunków studiów wynosi sześćdziesiąt jeden - informuje Sebastian Nowak, rzecznik prasowy UKW w Bydgoszczy. - W tym roku uruchomiliśmy sześć nowych kierunków studiów; plus prawo w biznesie na II stopniu, jako kontynuacja I stopnia.
Nowości UKW w roku akademickim 2024/2025: badanie i projektowanie gier, dietetyka, materiały dla zastosowań medycznych, prawo w biznesie (tylko na studiach II stopnia, wcześniej kierunek był tylko na I stopniu), sinologia, skandynawistyka, zarządzanie i inżynieria produkcji. Z kolei unikatowe kierunki dostępne tylko na UKW to: rewitalizacja dróg wodnych, fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej, cyberdemokracja i studia nad rozwojem, innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną.
