KUTW funkcjonuje od blisko 30 lat. Osoby starsze mogą tu posłuchać ciekawych wykładów, nabyć nowe umiejętności czy też dzielić się własnymi pasjami z innymi słuchaczami. Miejsce cieszy się coraz większą popularnością. Niektórzy z seniorów „studiują” od samego początku istnienia placówki!
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury oferuje bydgoskim seniorom szeroką gamę zajęć edukacyjnych i warsztatowych. Jest czas na naukę, zabawę i wspólną integrację. Podstawą działalności Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest cykl wykładów o profilu ogólnoakademickim. Odbywają się w czwartki w cyklu dwutygodniowym. Wykłady prowadzą profesorowie z różnych uczelni, w tym UKW, UMK w Toruniu czy Politechniki Bydgoskiej. Pomiędzy wykładami słuchacze-seniorzy uczęszczają na wiele innych zajęć.
- Co semestr oferujemy nowy program edukacyjny. Wielu seniorów zapisuje się na zajęcia z języka angielskiego. Można powiedzieć, że to był strzał w 10. Mamy też zajęcia z gimnastyki, edukację żywieniową, a nawet Dyskusyjny Klub Operowy. Grupy aktywnych studentów często nagradzamy wspólnymi wyjściami, spacerami, jednodniowymi wycieczkami. Wspólnie wychodzimy do muzeów czy innych instytucji kultury. Odkrywamy piękno przyrody i lokalne atrakcje. Seniorzy mogą również zapisać się do Żeńskiego Chóru Kameralnego „Belcanto” lub Zespołu Wokalnego „Feniks” i dać upust melodiom, które grają im w duszy, miło spędzając czas. Członkowie grup śpiewaczych biorą udział w konkursach, przeglądach, uświetniają swoim występem gale i uroczystości okolicznościowe - przekazuje Weronika Korga z Działu Edukacji i Integracji Międzypokoleniowej KPCK w Bydgoszczy.
Wielu słuchaczy Kujawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest również członkami Akademii Sztuk Wszelakich, która skierowana jest do osób powyżej 18. roku życia.
Przypomnijmy, że Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury mieści się przy pl. Kościeleckich 6. Więcej informacji nt. działalności KUTW oraz AKSW można uzyskać pod numerem 52 585 15 01 wew. 108.
