Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O powrocie nad rzekę, która napędza nie tylko turystkę dyskutowano na Bydgoskim Forum Wiślanym [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
Prace na bulwarach i nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie są już zaawansowane. O rewitalizację wiślanego nadbrzeża od lat zabiegali fordońscy społecznicy. Sama inwestycja - choć ważna i wyczekiwana - nie tchnie życia w to miejsce, stworzy jedynie warunki, które należy umiejętnie wykorzystać. Jak? W sobotę, 11 czerwca do podzielenia się różnymi koncepcjami Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprosiło do dawnej synagogi, by przedyskutować pomysły na Bydgoskim Forum Wiślanym. Na koniec była wycieczka nad Wisłę i rejs statkiem Copernicus. Wieczorem wrócono do synagogi na pokaz filmu niemego „Cud nad Wisłą” z muzyką graną na żywo przez zespół Czerwie Więcej zdjęć ►►►
Prace na bulwarach i nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie są już zaawansowane. O rewitalizację wiślanego nadbrzeża od lat zabiegali fordońscy społecznicy. Sama inwestycja - choć ważna i wyczekiwana - nie tchnie życia w to miejsce, stworzy jedynie warunki, które należy umiejętnie wykorzystać. Jak? W sobotę, 11 czerwca do podzielenia się różnymi koncepcjami Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprosiło do dawnej synagogi, by przedyskutować pomysły na Bydgoskim Forum Wiślanym. Na koniec była wycieczka nad Wisłę i rejs statkiem Copernicus. Wieczorem wrócono do synagogi na pokaz filmu niemego „Cud nad Wisłą” z muzyką graną na żywo przez zespół Czerwie Więcej zdjęć ►►► Dariusz Bloch
Jak przebiegają prace przy bulwarach i nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie? Co zrobić, by poza zakończeniu prac budowlanych to miejsce tętniło życiem, a Fordon rozwijał się dzięki rzece? Na te i wiele innych pytań szukano odpowiedzi podczas Bydgoskiego Forum Wiślanego, na które do dawnej synagogi 11 czerwca (sobotę) władze Miasta Bydgoszczy, gości oraz mieszkańców zaprosiło Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Na koniec była wycieczka nad Wisłę i rejs statkiem Copernicus.

Prace na bulwarach i nabrzeżu Wisły w Starym Fordonie są już zaawansowane. O rewitalizację wiślanego nadbrzeża od lat zabiegali fordońscy społecznicy. Sama inwestycja - choć ważna i wyczekiwana - nie tchnie życia w to miejsce, stworzy jedynie warunki, które należy umiejętnie wykorzystać. Jak? Do podzielenia się różnymi koncepcjami Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zaprosiło do dawnej synagogi, by przedyskutować pomysły na Bydgoskim Forum Wiślanym.

  • Na debatę Stowarzyszenie MSF zaprosiło m.in. dyrektor MPU Annę Rembowicz-Dziekciowską, która mówiła o koncepcji błękitno-zielonej osi Bydgoszczy, jakiej zwieńczeniem byłaby marina w Fordonie.
  • O tym, że królowa polskich rzek ma ogromny potencjał pod względem rekreacyjnym i turystycznym opowiedział Marcin Karasiński - pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Wisły, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej. Bydgoski przystanek tego Festiwalu byłby bardzo silnym impulsem rozwojowym dla Starego Fordonu.
  • Obecni byli także urzędnicy bydgoskiego ratusza, którzy przedstawili szczegóły prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz wiślanych inwestycji, prezentując ich wizualizacje.
  • Natomiast wiceprezydenci Bydgoszczy: Mirosław Kozłowicz i Michał Sztybel zostali wywołani do debaty o przyszłości Wisły w Fordonie.
  • Swoje pomysły na ożywienie wiślanego nadbrzeża, inicjatywy i działania przedstawili także gospodarze forum, czyli Miłośnicy Starego Fordonu. Jest pomysł powrotu do najstarszych Regat Wiślanych na trasie Toruń – Bydgoszcz. Festiwal „Ster na Bydgoszcz”, Barka Lemara to gotowe atrakcje, które mogłyby zawitać na brzegu Wisły w Fordonie. Społecznicy nie ukrywają, że chcą zaangażować we wspólne działania nie tylko Miasto, ale także prywatnych inwestorów, kluby sportowe, ludzi kultury i oczywiście obywateli.

- Nadwiślańskie położenie to nie tylko turystyka, to także dziedzictwo kulturowe. Mamy pomysły, jak powrócić do naszych korzeni. Pozostaje tylko przekonać do nich obywateli i różne organizacje, których chcielibyśmy skupić, by odtworzyć środowisko wiślane - mówiła nam Hanna Rzadkosz-Florkowska wiceprezes SMSF.

Po forum przewodnik SMSF Damian Amon Rączka zabrał wszystkich chętnych na wycieczkę nad Wisłę, opowiadając o historii miejsc wiślanego nadbrzeża w Fordonie. Nad brzegiem rzeki na wycieczkowiczów czekał drewniany statek Copernicus - jedyna w kraju replika średniowiecznej łodzi typu nasuta - którą można się było wybrać w krótki rejs.

Wieczorem wrócono do synagogi, gdzie dzięki współpracy z Fundacją Bez Nazwy odbył się pokaz niemego filmu z 1921 r. „Cud nad Wisłą”, do którego muzykę na żywo zagrał zespół Czerwie.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wisła wciąga” z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EGO.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera